Иларион: Без учешћа свих помесних цркава Свеправославни сабор неће бити сабор
РПЦ ЋЕ ПОНОВО САЗВАТИ СВОЈ СИНОД ЈЕР СЕ ЊЕНЕ ПРИНЦИПИЈЕЛНЕ ПОЗИЦИЈЕ ИГНОРИШУ
Митрополит Иларион
- „Ако се сабор састане, а на њему не буде свих помесних цркава - у том случају то неће бити Свеправославни сабор већ - међуправославно саветовање. Његове одлуке неће бити обавезујуће за цркве чији представници му не буду присуствовали. Надам седа ће у даним до сабора бити предложено решење које би задовољило све помесне цркве. Уколико таквог решења не буде - сабор треба одложити до повољнијих времена“
УМЕСТО Свеправославног сабора, на Криту може бити одржано међуправославно саветовање.
Друга личност у хијерархији Руске православне цркве - митрополит Волоколамски Иларион - упозорио је да сабор на Криту, ако у његовом раду не буду учествовале неке помесне православне цркве, неће имати статус Свеправославног, а његове одлуке неће бити ни легитимне ни обавезујуће за реализацију.
Митрополит Иларион је фактички „министар спољних послова“ РПЦ. Утолико је значајније што је рекао и ово:
„Ако се сабор састане, а на њему не буде свих помесних цркава - у том случају то неће бити Свеправославни сабор већ - међуправославно саветовање. Његове одлуке неће бити обавезујуће за цркве чији представници му не буду присуствовали“.
Иларион је изразио наду да ће у даним до сабора бити предложено решење које би задовољило све помесне цркве. Одмах потом је упозорио:
„Уколико таквог решења не буде - сабор треба одложити до повољнијих времена“.
Иларион је подсетио да је РПЦ од самог почетка подржавала сазивање сабора, али - под одређеним условима. Први од њих је - консензус, други - да сабор не отвара теме које нису претходно „прорађене“ и трећи - да обавезно учествују све помесне православне цркве.
„Уколико ти услови не буду испуњени, ми ћемо имати - упозорио је Иларион - озбиљна питања поводом самог статуса сабора и његове легитимности. Такође: треба ли га уопште одржавати у време када још није припремљен. Јер, главни задатак је - одржати сабор који ће нас све објединити и помирити, постати фактор једиснтва а не разједињавања“.
Митрополит је истакао да ће РПЦ сазвати још једном своје Свети Синод на којем ће одлучити - шта треба радити у насталој ситуацији.
Закључио је: „То је неопходно јер се сада фактички игноришу принципијелне позиције за које смо се залагали током предсаборског процеса“.
Недолазак на Крит најавиле су Бугарска православна црква и Антиохијска православна црква.
Међу православним је јака и струја која тражи да се католици и протестанти у саборским документима не називају „црквама“ већ „јеретицима“.