Делегација Српског кода и Наше Србије на „Руским данима“ на Лемносу
МЛАЂАНУ ЂОРЂЕВИЋУ УРУЧЕНО РУСКО ПРИЗНАЊЕ
И ЗА ОЧУВАЊЕ БЕЛОГАРДЕЈСКИХ СПОМЕНИКА У СРБИЈИ
Учесници из Србије са Решетњиковим
- ЛЕОНИД РЕШЕТЊИКОВ: Руска Федерација са посебном пажњом прати догађаје у Србији и региону и никада неће одустати од подршке братском српском народу
НА ГРЧКОМ острву Лемнос од 2. до 6. октобра одржани су „XII Руски дани“, поводом 95 година од повлачења Беле армије барона Врангела са Крима.
Учествовала је и делегација српских патриотских организација Српски код и Наша Србија, коју је предводио Млађан Ђорђевић.
На Лемносу је у исто време одржана и Међународна конференција „95. годишњица руског повлачења“ на којој је учествовао др Дејан Мировић, професор Правног факултета у Косовској Митровици. Он је указао на паралеле између белог покрета и монархистичког покрета у Србији и судбине адмирала Колчака и генерала Михајловића који су осуђени на квазиправним процесима без права на жалбу.
У раду конференције су учествовали и представници московског Универзитета „Ломоносов“ (Д. Володихин) и Руског института за стратешка истраживаеа (М. Смолин и П. Муљтауљи), Руске православне цркве из Аустралије (отац Михаил) и удружења потомака белогардејаца из Француске (А. Григорјев).
Конференцију су отворили генерални конзул РФ у Солуну А. Попов и гувернер острва Лемнос.
Генерал Леонид Решетњиков у уводном говору на конференцији истакао је да уочи обележавања стогодишњице Октобарске револуције треба извести закључке о том догађају који је поделио Русију на два дела. Судбина 150 000 белогардејаца који су напустили пре 95 година Крим показује да је у Москви за време СССР био тоталитарни режим који није уважавао традиције великог руског народа и починио бројне злочине од којих је посебно страшан онај над Николајем II и царском породицом у Јекатеринбургу 1918. године.
Међутим, не сме бити реваншизма нагласио је генерал јер је данас Русија уједињена. Ово је посебно важно у тренутку када се у Украјини врши прогон над руским народом, а у Сирији се дешавају догађаји који могу да утичу на судбину целе планете.
Српска делегација у саставу М. Ђорђевић, Д. Мировић и А. Грујић - имала је више билатералних састанака за време трајања конференције на Лемносу.
У разговору са архиепископом РПЦ западноевропским и женевским, Михаилом, истакнута је блискост између два православна народа - српског и руског, и упозорено на тежак положај српских манастира и цркава на Косову и Метохији.
Ђорђевић је упознао архиепископа са настојањима такозваног Косова да присвоји српске православне светиње Косова и Метохије преко уласка у Унеско, а професор Мировић је истакао да сe новим законом у Црној Гори грубо нарушавају права Митрополије Црногорско-приморске од стране режима Мила Ђукановића који по сваку цену и противно вољи народа хоће да уведе Црну Гору у NATO.
Било је речи и о историји белог покрета у Србији и стању споменика културе коју су оставили белогардејци у нашој земљи.
Српска делегација је имала сусрет и са генералом Решетњиковим, директором Руског института стратегијских истраживања и председником Фонда „Наслеђе“.
Ђорђевић и Мировић су изложили генералу Решетњикову тежак положај Срба у региону, посебно у Црној гори и Хрватској, као и притиске са којима се сусреће Република Српска. Посебан акценат стављен је на тешко стање српског народа на Косову и Метохији које је додатно погоршано исхитреним и непромишљеним потписивањем Бриселског споразума од стране садашњих власти у Београду.
Наведени су бројни примери који то доказују.
Чланови српске делегације су навели да је за њих Крим одувек био део Русије, исто тако као што је Косово део Србије, и да подржавају легалну, са аспекта међународног права, акцију Русије у Сирији и осуђују нелегалне акције против цивилау Донбасу од стране режима у Кијеву.
Решетњиков је са своје стране истакао да Руска Федерација са посебном пажњом прати догађаје у Србији и региону и да никада неће одустати од подршке братском српском народу.
Српска делегација имала је такође сусрете са потомцима белогардејаца из Француске, Аустралије и Америке, и представницима РПЦ из Аустралије ,као и са генералним конзулом РФ у Солуну и са грчким монасима са Свете Горе.
Разматрани су и пројекти који имају за циљ обнову и реконструкцију наслеђа белогардејаца у Србији посебно цркава, гробаља и споменика културе. Договорено је одржавање велике међународне конференције у Србији у мају 2016. године.
На завршној манифестацији Млађану Ђорђевићу је додељено руско одликовање за унапређење руско-српских односа и очувања белогардејских споменика културе у Србији.
(саопштење Наше Србије)