Руска морнарица изводи маневре испред обала Сирије, код Латакије формирала штаб
ВОЈНИ ЕКСПЕРТИ ПРОЦЕЊУЈУ ДА ЋЕ РУСКИ МАРИНЦИ ПОМОЋИ АСАДУ
ДА ОДБАЦИ ИД ОД ДАМАСКА
- Неки међународни медији су саопштили да су у луку Латакија већ стигла два руска десантна брода, а да су у среду на локални аеродром слетела два руска војно-транспортна авиона Ан-124. Аналитичари сматрају да су авиони довезли управо техничке материјале потребне за формирање штапског центра, а део морнаричке пешадије, која чува тај комплекс, стигао је бродовима са Крима
- Руски стручњаци су модернизовали ту војно-ваздушну базу у рекордном року до најсавременијег нивоа
- Сергеј ЛАВРОВ: Сиријска армија сноси главни терет борбе против тероризма. Русија ће, уколико буду потребне додатне мере за пружање помоћи сиријској армији, предузети те мере у пуном складу с нашим законодавством, међународним правом, с нашим међународним обавезама
РУСИЈА почиње поморске војне вежбе са гађањем код обала Сирије. Авио-превозници су од Русије добили обавештење за пилоте у којем се говори о спровођењу војно-поморских вежби с ракетним гађањем у источном Средоземном мору, поред обала Сирије.
Авио-компанијама је сугерисано да се уздрже од летова у опасној зони, тј. на висини до 20 километара и на раздаљини од 70 километара од сиријског града Тартус. У том рејону налази се центар за материјално-техничко снабдевање Ратне морнарице Русије.
Тачан датум вежби се не наводи, али се наглашава да ће бити одржане између 8. и 17. септембра.
Пречник вежби износиће око 41 километар, а центар ће бити између Сирије и Кипра. Руска морнарица ће тестирати ракете.
Поред тога, сличне вежбе су планиране у периоду од 30. септембра до 7. октобра.
Јуче је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров саопштио да се у Сирију пребацују руски војници, који треба да науче своје сиријске колеге из редова владиних снага да рукују испорученим руским наоружањем.
Неки међународни медији су саопштили да су у луку Латакија већ стигла два руска десантна брода, а у среду су на локални аеродром слетела два војно-транспортна авиона Ан-124.
Аналитичари сматрају да су авиони довезли управо техничке материјале потребне за формирање штапског центра, а део морнаричке пешадије, која чува тај комплекс, стигао је бродовима са Крима.
У последње време руски стручњаци су модернизовали војно-ваздушну базу у рекордном року до најсавременијег нивоа. Тамо сада постоје зграде и технички системи који веома личе на систем за управљање летовима, нови асфалт, привремени штапски модули.
Учешће руских војника у рату против Исламске државе још није било предмет јавне политичке расправе. И тек је у четвртак, 10. септембра, министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да је формирање неке глобалне коалиције, „суперармије“, како се изразио, немогуће. Осим тога, он је изразио забринутост да ће САД под плаштом борбе против ИД, коју су оне и створиле, покушати да свргну Асадов режим.
С тим у вези, аналитичари сматрају да ће учешће Москве у борби против ИД бити мотивисано управо бригом за очување легалне владе у Дамаску. А да ће даљи кораци Русије у Сирији бити подређени том циљу.
У овом тренутку Исламска држава контролише до једне трећине територије Сирије, али то је само пустиња. Положаји ИД налазе се одмах уз густо насељене општине источно од Дамаска, у правцу трагично настрадале Палмире, али тамо се воде позиционе борбе.
Пре свега, сматрају аналитичари, Руси ће покушати да елиминишу притисак ИД на источна предграђа Дамаска. За то би могла да буде довољна морнаричка пешадија пребачена са Крима.
Да прими пешадију у кратком року и у великом броју може управо модернизовани аеродром. Основно наоружање ИД су камионети „Тојота“ с митраљезима. Тешку технику нема, а за стрељачку борбу њени припадници нису обучени. Њихова предност састојала се искључиво у терорисању локалног становништва, захваљујући чему су без борбе понекад добијали цела насељена места.
Чим су наишли чак и на сиријску армију, они су се зауставили. А најмањи притисак нечег боље обученог тим пре неће издржати. Њихов имиџ и успеси су у потпуности плод пропаганде, укључујући америчку, која је доследно правила себи управо таквог непријатеља.
У међувремену, пензионисани амерички генерал Џон Ален, кога је Бела кућа именовала за координатора за сарадњу САД с другим земљама у борби против ИД, сматра да на територији Сирије може доћи до конфронтације између руских војника и коалиције коју предводи Вашингтон. Он је то изјавио у четвртак у интервјуу америчкој телевизији CNN.
Ален је, одговарајући на питање да ли ће за Вашингтон „бити проблем руски војници, уколико они на страни (председника Башара) Асада буду деловали против ИД“, истакао:
„Последњих неколико дана пажљиво смо пратили повећање снага и покушавали да схватимо шта би оно могло да значи. Мислим да је то лоше - казао је он. - Русија користи своје снаге да подржи режим Башара Асада… Фактички, то може да доведе до тога да ће руске снаге ући у конфронтацију са снагама коалиције“.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је у четвртак да сиријска армија сноси главни терет борбе против тероризма, и додао да ће Русија, уколико буду потребне додатне мере за пружање помоћи сиријској армији, „предузети те мере у пуном складу с нашим законодавством, међународним правом, с нашим међународним обавезама“.