Руски „убица ПРО“ може да уништи сваку тачку у Европи - NATO беспомоћан

НОВА РАКЕТА РС-26 „РУБЕЖ“ - НАЈНОВИЈЕ И ПОСЛЕДЊЕ УПОЗОРЕЊЕ АМЕРИКАНЦИМА

РС-26 „Рубеж“

  • Москва досад виша пута упозоравала Вашингтон„да отварање нових америчких база ПРО у Пољској, Румунији и другим европским земљама неће остати без одговора
  • Као и код руских ракета „Топољ“ и „Јарс“, ни „Рубеж“ - захваљујући додатним моторима - неће летети по класичној параболи, већ попут крстареће ракете. А у завршној фази лета активира се неколико маневришућих нуклеарних бојевих блокова са индивидуалним навођењем на циљ који улазе у атмосферу брзином безмало 10 километара у секунди, а ни модерни  радари копнених ПРО система  не виде циљеве који лете брзином преко пет километара у секунди

        РУСКЕ стратешке нуклеарне снаге за обуздавање чекају нови ракетни систем.

        Његов назив је РС-26 „Рубеж“. Вицепремијер Русије Дмитриј Рогозин га је назвао систем „убицом ПРО“, имајући у виду да његове бојеве блокове не могу да пресретну ни постојећи, а неће моћи ни будући системи противракетне одбране. Али, најважније је да је у Русији направљена ракета која може да уништи циљеве у свакој тачки Европе, не кршећи при том споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета. 

        Русија је виша пута упозоравала САД „да отварање нових америчких база ПРО у Пољској, Румунији и другим европским земљама неће остати без одговора“. 

        О РС-26 практично нема званичних података.

        РС-26 (други називи су „Авангард“ и „Рубеж“) је интерконтинентална балистичка ракета на чврсто гориво са усавршеном дељивом бојевом главом.

        Прошле године је командант Ракетних стратешких снага Русије генерал-пуковник Сергеј Каракајев саопштио да ће РС-26 бити лакша од „Јарса“. По његовим речима, планирано је да се ракета лансира из мобилног копненог система, није предвиђено лансирање из подземних силоса.

        Као и у случају „Топоља-М“ и „Јарса“, конструктор нове ракете је Московски институт термотехнике (МИТ), што омогућава да се повуку одређене паралеле између „старог“ и „новог“ ракетног система. На пример, једна од главних борбених карактеристика „Топоља“ и „Јарсова“ је брзо лансирање, по мерилима технике претходних генерација. Фаза убрзавања траје мање од пет минута. Због тога је копненим системима ПРО веома тешко да региструју ту фазу. После тога руску ракету неће моћи да пресретне чак ни ракета-пресретач лансирана из копненог система ПРО у Пољској или Румунији. 

        Такође, како истичу конструктори, лет „Топоља“ и „Јарсова“ због додатних мотора не одвија се по класичној параболи, већ као код крстареће ракете, са сталним променама висине и правца лета. То додатно отежава пресретање ракете копненим системима ПРО током лета. 

        У финалној фази лета „Топољ-М“ и „Јарс“ достављају у првом случају једну, а у другом случају неколико хиперсоничних маневришућих нуклеарних бојевих блокова са индивидуалним навођењем на циљ које улазе у атмосферу брзином безмало 10 километара у секунди.

        Модерни радари копнених ПРО система  не виде циљеве који лете брзином преко пет километара у секунди. Зато у случају напада руских ракета америчка ПРО постаје скупа и бескорисна гвожђурија.

        У овом контексту, појављивање руских ракета РС-26 у америчком Конгресу названо је „највећом претњом америчкој националној безбедности у последњих 30 година која је без преседана“. 

         „Могућности руског нуклеарног обуздавања се повећавају, што може да изазове додатне тешкоће у заштити територије САД од потенцијалне претње - изјавио је током слушања у Сенату САД командант ваздушно-космичке одбране Северне Америке (NORAD) адмирал Вилијам Гортни. - Русија напредује ка циљу размештања конвенционалних крстарећих ракета широког радијуса деловања са све већим растојањем од циља приликом лансирања са тешких бомбардера, подморница и из копнених система. То проширује руске флексибилне могућности обуздавања до нуклеарног нивоа вођења ратних дејстава. Ако се тај тренд настави, временом ће се NORAD суочити с повећаним ризиком по наше могућности да штитимо Северну Америку од руске ваздушне, морске и ракетне претње“. 

        Реагујући на ово, Рогозин, који је надлежан за руски војно-индустријски комплекс, на себи својствен начин изјавио је да саосећа и да разуме забринутост Американаца због повећања могућности руских оружаних снага. 

         „У Америци су са забринутошћу регистровали повећање наших могућности ракетног обуздавања. Веома саосећам. Како их само разумем!“ - написао је Рогозин на својој Твитер страници. 

        Размештање новог система РС-26 „Рубеж“ почеће стриктно у складу са планом - већ 2016. године. А према наводима агенције ТАСС, прва ће га добити 29. гардијска ракетна дивизија у Иркутску. 

        Такође, већ сада се може претпоставити коју ракету ће „превозити“ кроз Русију нови железнички борбени системи „Баргузин“.

        По речима Каракајева, они ће бити уведени у употребу већ 2018. године.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари