Русија повећава војно присуство у Латинској Америци
ШОЈГУ СТИГАО У КАРАКАС, СЛЕДЕ ПОСЕТЕ РУСКОГ МИНИСТРА ОДБРАНЕ НИКАРАГВИ И КУБИ
Сергеј Шојгу
- Срео се са венецуеланским колегом Владимиром Падрином Лопезом, а разговараће и са Николасом Мадуром. Руски министар претходно објавио да Русија преговара о отварању војних база у Вијетнаму, Венецуели, Никарагви, Сингапуру, на Сејшелским острвима и Куби
МИНИСТАР одбране Русије Сергеј Шојгу започео је посету Латинској Америци, током које ће до 14. фебруара први пут посетити Венецуелу, Никарагву и Кубу.
Шојгу je данас стигао у Каракас, где ће имати сусрет с венецуеланским колегом Владимиром Падрином Лопезом, као и с председником државе Николасом Мадуром.
Стране ће размотрити актуелна питања војне и војно-техничке сарадње две земље, а размениће и мишљења о кључним питањима глобалне и регионалне безбедности.
У фебруару прошле године Шојгу је изјавио да Министарство одбране РФ планира да повећа војно присуство у више региона света.
Шојгу је саопштио да Русија преговара о отварању војних база у Вијетнаму, Венецуели, Никарагви, Сингапуру, на Сејшелским острвима и Куби.
По Шојгуовим речима, преговори се тичу не само војних база, већ и поједностављивања режима упловљавања бродова у луке тих земаља, као и могућности пуњења горивом авиона стратешке авијације.
„Ми активно летимо, али да бисмо активно летели, потребне су нам базе за утакање горива, потребно је да нас наши авиотанкери Ил-78 чекају или на екватору, или на другим местима“ - рекао је руски министар.
Осим тога, бродови Ратне морнарице Русије „треба да имају могућност да се одржавају и укотвљавају на различитим локацијама и територијама, да имају могућност поједностављеног упловљавања“.
У јулу 2014. године Владимир Путин посетио је Никарагву у оквиру путовања по Латинској Америци, где се сусрео с председником те републике Данијелом Ортегом.
Током посете је размотрена, између осталог, војна сарадња, размештање земаљских станица ГЛОНАСС на територији Никарагве.
Као и учешће Русије у изградњи Никарагванског канала, који ће повезати Атлантски и Тихи океан, и изградња војне инфраструктуре за његову заштиту.
У октобру 2014. године сагласност на отварање руских војних база на својој територији дала је Аргентина.
Лист Guardian Liberty Voice је тада написао да су „САД практично преспавале појаву руских војних база“.