Поповић у име Србије потписао „православну декларацију”
ИНТЕРПАРЛАМЕНТАРНА СКУПШТИНА ПРАВОСЛАВЉА (ИПС) ПОЗВАЛА НА ЈАЧАЊЕ УЛОГЕ ПРАВОСЛАВЉА У САВРЕМЕНОМ СВЕТУ
ПОТПРЕДСЕДНИК Народне скупштине Ненад Поповић потписао је данас у Атини, у име Скупштине Србије, Декларацију Интерпарламентарне скупштине православља (ИСП), која позива на јачање улоге православља у савременом свету, превладавање националних и религијских разлика, заштиту националних и верских мањина и сарадњу међу парламентима.
Како се наводи у саопштењу из републичког парламента, Декларацију су у име држава чланица потписали председници и потпредседници парламената држава чланица ИСП, поводом 20 година постојања ове међународне организације, формиране 1993. године на иницијативу грчког парламента.
„Србија редовно и активно учествује у свим активностима ове организације и има изузетну парламентарну сарадњу са свим православним земљама. Групе пријатељства са овим државама су међу најбројнијим у Народној скупштини Републике Србије, на челу са Групом пријатељства са Русијом која има највише чланова - чак 60. То најбоље сведочи о значају који српски парламентарци придају сарадњи са братским, православним земљама”, рекао је Поповић.
На јубиларном, 20. заседању Генералне скупштине Интерпарламентарне скупштине православља које се завршава сутра, а чија је тема „Парламентарна демократија и хришћанство: православне вредности и смисао”, у делегацији Народне скупштине су, осим Поповића, потпредседник Народне скупштине Милета Поскурица, шеф сталне делегације Народне скупштине у ИСП, и Александар Чотрић, члан сталне делегације Народне скупштине у ИСП.
Србија је приступила Интерпарламентарној скупштини православља 1995. године, а земље чланице су и Албанија, Јерменија, Белорусија, Бугарска, Кипар, Чешка, Естонија, Финска, Грузија, Грчка, Казахстан, Летонија, Литванија, Молдавија, Пољска, Румунија, Руска Федерација, Црна Гора, Словачка, Украјина, као и делегације парламената Аустралије, Азије, Африке и Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштњу.