Донфрид: Изгласавање изласка из ЕУ могло би довести и до распада Уједињеног Краљевства

„ЏОНСОН ЈЕ ХАРИЗМАТИЧАН, А ПИТАЊЕ ЈЕ ДА ЛИ ЈЕ КАМЕРОН У СТАЊУ ДА ТАКО МОБИЛИШЕ ГЛАСАЧЕ”

Карен Донфрид

  • „Европа је на удару вишеструких криза што иде у прилог заговорницима изласка из ЕУ. Они говоре: Ако изађемо из ЕУ, то ће нас заштитити од прилива избеглица и миграната, и од тероризма, и од свих оних негативних ствари које долазе са континента, а и то је у духу Британије која је острво, и њене некадашње империјалистичке улоге”

         ПРЕДСЕДНИЦА Немачког Маршаловог фонда (ГМФ) у САД Карен Донфрид сматра да је тешко предвидети исход предстојећег референдума о даљем чланству Британије у ЕУ и каже да би Брегзит имао значајне последице по унутрашњу политику, чак уз могућност распада Уједињеног Краљевства.

         Донфрид примећује да се гласање, заказано за 23. јун, одржава у тренутку када је Европа на удару вишеструких криза што, указује она, иде у прилог заговорницима изласка из ЕУ.

         “Они кажу: Ако изађемо из ЕУ, то ће нас заштитити од прилива избеглица и миграната, и од тероризма, и од свих оних негативних ствари које долазе са континента, а и то је у духу Британије која је острво, и њене некадашње империјалистичке улоге”, објашњава Донфрид.

         Према мишљењу које је изнела у емисији “Шоу Дајан Рем” на америчком радију НПР, они који се залажу за одлазак из 28-чланог блока играју и на карту специјалних односа које Британија има са САД.

         Она сматра и да је табор који је за напуштање Уније у замајцу, делимично због популарног бившег градоначелника Лондона Бориса Џонсона, који је раније ове године одлучио да се прикључи тој кампањи.

         “Тако имате харизматичког портпарола у табору који заговара излазак, док је неизвесно да ли премијер Дејвид Камерон има исту способност да мобилише гласаче, посебно после афере са панамским папирима, која је недавно разоткрила корупцију међу делом британског руководства”, указује председница ГМФ.

         Она упозорава да би Брегзит имао крупне последице у домаћој британској политици.

         “Потпуно је неизвесно да ли би Камерон морао да остане на месту премијера. Највероватније би морао да поднесе оставку”, каже она.

         Осим тога, додаје, ту је и Шкотска, као најпроевропскији део Уједињеног Краљевства, па постоје очекивања да би, ако Британци изгласају одлазак, а Шкотска останак, то могло да доведе до распада земље.

         Донфрид сматра да је изузетно тешко предвидети исход референдума, јер он, према њеном мишљењу, умногоме зависи од тренутних околности.

         “А нешто се може догодити баш у недељи уочи гласања и дубоко утицати на резултат. И због тога сви, укључујући Белу кућу, референдум схватају крајње озбиљно”, закључила је председница ГМФ у САД.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари