Додиков апел Трампу и Венсу: Спречите сваки облик интервенције НАТО у БиХ
АПЕЛОВАО И ДА ПОМОГНУ У ПОНИШТАВАЊУ СВИХ ОДЛУКА КОЈЕ СУ У БиХ НАМЕТНУЛЕ БАЈДEНОВЕ САД
Милорад Додик
* Листу „Амерички конзервативац“ рекао: „Ми не желимо рат - желимо мир. Наш циљ је да вратимо оригинално тумачење Дејтонског мировног споразума. Трамп и Венс могу да одиграју кључну улогу у обезбеђивању поштовања Дејтонског мировног споразума
* Упитао је где је нестало 250 милиона долара од 402 милиона које је БиХ добила кроз програме УСАИД: „На шта је то потрошено? Зашто су амерички порески обвезници морали да финансирају процес изградње нације у БиХ, укључујући спонзорисање Канцеларије високог представника?“
* Навео је да му је познато да је званичник УСАИД-а поседовао две консултантске фирме регистроване на истој адреси у Вашингтону, чак користећи исти број телефона: Преко њих је управљао грантовима УСАИД-а за БиХ, посебно у правосудном сектору, где је радио на постављању судија у складу са планом председника Бајдена. Знам поуздано да је једној од својих фирми доделио грант УСАИД-а од 11 милиона долара за надгледање правосудне власти БиХ“
* Нагласио да је спреман да сарађује са администрацијом председника САД Доналда Трампа и Одељењем за ефикасност администрације Илона Маска у било којој будућој истрази о корупцији и малверзацијама УСАИД-а у БиХ
* Оценио да је порука Марка Рубија на друштвеним мрежама била једнострана и да је њоме исказана подршка искључиво муслиманској страни, те позвао америчког државног секретара на дијалог и да чује све тристране у БиХ, а не само муслимане који настоје да наметну своју власт хришћанској већини
________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се током претходних 30 година пројекат БиХ показао углавном неуспешним, пошто је земља и даље дубоко подељена дуж етничких линија.
- Народи у БиХ - Бошњаци муслимани, Хрвати католици и православни Срби - не желе да живе у истој земљи. Ови фактори чине БиХ нефункционалном државом и главни су разлог зашто многи људи одлазе у друге земље - изјавио је Додик за амерички магазин "Амерички конзервативац".
Он је рекао да је Кристијан Шмит, по доласку у БиХ, почео једнострано да намеће одлуке и мења законе земље.
- Муслиманска страна је поздравила ове акције, верујући да ће то утрти пут за унитарну БиХ, на крају поткопавајући постојање православног хришћанског ентитета Републике Српске. Администрације америчких демократа "доследно су радиле" на потпкопавању Дејтонског споразума од када је 1995. године окончан грађански рат у БиХ. Међународни интервенционизам под вођством Бајдена и дугих неоконзервативних званичника у Вашингтону једина је ствар која није заказала у БиХ - додао је он.
Додик је нагласио да је спреман да сарађује са администрацијом предсједника САД Доналда Трампа и Одељењем за ефикасност администрације Илона Маска у било којој будућој истрази о корупцији и малверзацијама УСАИД-а у БиХ.
Он је упитао гдје је нестало 250 милиона долара од 402 милиона које је БиХ добила кроз програме УСАИД-а.
- На шта је потрошено? Зашто су амерички порески обвезници морали да финансирају процес изградње нације у БиХ, укључујући спонзорисање Канцеларије високог представника? - упитао је Додик.
Он је истакао да се слаже са званичницима из администрације америчког председника Доналда Трампа који су изјавили да УСАИД делује као криминална организација.
- Иако нема сумње да су неки од фондова подржали корисне пројекте за наше заједнице, већина новца УСАИД-а је искориштена за финансирање процеса изградње нације и друге коруптивне активности - рекао је Додик.
Навео је и да му је познато да је званичник УСАИД-а поседовао две консултантске фирме регистроване на истој адреси у Вашингтону, чак користећи исти број телефона.
- Преко њих је управљао грантовима УСАИД-а за БиХ, посебно у правосудном сектору, где је радио на постављању судија у складу са планом председника Бајдена. Знам поуздано да је једној од својих фирми доделио грант УСАИД-а од 11 милиона долара за надгледање правосудне власти БиХ - закључује он.
Председник Српске позвао је америчког председника Доналда Трампа и потпредседника САД Џејмса Дејвида Венса да спрече сваки облик интервенције НАТО-а у БиХ и да помогну у поништавању свих нелегитимних и недемократских одлука које је наметнула администрација Џозефа Бајдена.
Додик је нагласио да Република Српска никада није предузела било какве радње на изазивању сукоба, док се од муслиманских представника стално чује ратнохушкачка реторика, а поједини су чак позвали на интервенцију НАТО-а против Српске.
- Ми не желимо рат - желимо мир. Настојимо да се боримо за своја људска права демократским средствима. Наш циљ је да вратимо оригинално тумачење Дејтонског мировног споразума. Помозите нам да поништимо све нелегитимне и недемократске одлуке које нам је наметнула администрација председника /Џозефа/ Бајдена - поручио је Додик.
Он је нагласио да Трамп и Венс могу да играју кључну улогу у обезбеђивању поштовања Дејтонског мировног споразума.
- Ако не може да се постигне договор са босанским муслиманима, нема разлога зашто сва три народа - Хрвати, муслимани и Срби - не могу да започну дијалог о мирном, ненасилном распаду БиХ. Спреман сам и нестрпљив да се укључим у рад са новом администрацијом у разговоре о свим изазовима са којима се суочава БиХ и њена будућност", рекао је председник Републике Српске за магазин "Амерички конзервативац".
Он је поновио да Бошњаци у БиХ настоје да наметну своју власт хришћанској већини у земљи.
Додик сматра да мешовите поруке из администрације САД и критике његових недавних поступака потичу од бирократа "дубоке државе".
- То је за мене изненађујуће. Верујем да ове мешовите поруке, које су у супротности са агендом председника /САД Доналда/ Трампа пре свих, потичу од бирократа и званичника дубоке државе - рекао је Додик.
Одговарајући на питање о разликама у ставовима између Трампа и Амбасаде САД у Сарајеву када је реч о односу према председнику Српске и интеграцијама БиХ са ЕУ и НАТО савезом, Додик је навео да је администрација претходног америчког председника Џозефа Бајдена ангажовала бројне муслиманске службенике за рад у америчкој Амбасади у Сарајеву.
- У ствари, више од 90 одсто особља Амбасаде, укључујући директора за комуникације, су локални муслимани. Изјаве Амбасаде САД у Сарајеву и секретара /Марка/ Рубија биле су неправедне према православним Србима. Штавише, и једно и друго није било у складу са политиком америчког председника Трампа Америка на првом месту - рекао је председник Републике Српске.
Он је оценио да је Рубијева порука на друштвеним мрежама била једнострана и да је њоме исказана подршка искључиво муслиманској страни, те да позива Рубија на дијалог и да чује све три перспективе.
- Ја га не критикујем; него га позивам на дијалог. Желим да чује све три перспективе, а не само ону муслимана у БиХ, који настоје да наметну своју власт хришћанској већини у земљи - навео је Додик.
Он је поновио да се Република Српска никада није залагала за рат, нити предузимала било какве радње да изазове сукоб.
- Залажемо се за мир - поручио је Додик.