Додик: Једна од најважнијих личности у нашој новијој политичкој историји је Жељка Цвијановић
НАВЕО ДА МУ ЈЕ ПО ПОВРАТКУ ИЗ САД ПОВЕРИЛА ДА ЈУ ЈЕ ЕСКОБАР НАГОВАРАО ДА „ПРЕУЗМЕ СНСД“
* „Цвијановићева и ја смо најближи сарадници и као тандем смо учинили многе добре послове за српски народ и Српску. Увек сам био поносан на њен приступ, енергију и емоцију којом је бранила наше интересе када смо заједно били у Бриселу, САД и на бројним конференцијама. Жељка је човек којем бих сада повјерио да води Српску и да за 10 година дођем и знам да ће у међувремену учинити све најбоље за Републику Српску“
* „Зоран Милановић је с правом коминике Савета за спровођење мира оценио као саопштење колонијалне управе. Жао ми је што се нисам тога сетио“
* „Председник Путин ме питао да ли је наш однос према Оружаним снагама БиХ у складу са Уставом БиХ, што сам му потврдио, позивајући се на не само Устав БиХ, него и Анекс један-А Дејтонског споразума у којем је наведено да оружане снаге ентитета - Војска Републике Српске и Војска ФБиХ - не могу ни под каквим условима прећи на територију другог ентитета. На крају ми је рекао да нико нормалан не би могао да нас спречи у нашим уставним правима“
__________________________________________________________
СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је председница Републике Српске Жељка Цвијановић једна од најважнијих личности у нашој новијој политичкој историји, те да је поносан на њен приступ, енергију и емоцију са којима брани интересе Српске.
Додик је, коментаришући информацију да су током протекле посете САД Цвијановићеву наговарали да преузме место лидера СНСД, прецизирао да је то учинио специјални изасланик САД за западни Балкан Габријел Ескобар.
Он је демантовао наводе црногорских медија да је то урадио некадашњи амерички изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел, јер он више није важан у америчкој политици, али да је то урађено како би се одржала тема и направила дискусија у оквиру СНСД-а.
- Када се вратила из САД, Жељка ми је рекла да су је убеђивали да прихвати да буде председник СНСД. Жељку добро знам, реч је о особи која је, са становишта онога како се залаже за Републику Српску, једна од најважнијих у нашој новијој политичкој историји - рекао је Додик за АТВ.
Додик је истакао да су он и Цвијановићева најближи сарадници који су као тандем годинама учинили многе добре послове за српски народ и Српску.
- Увек сам био поносан на њен приступ, енергију и емоцију којом је бранила наше интересе када смо заједно били у Бриселу, САД и на бројним конференцијама. Жељка је човек којем бих сада поверио да води Српску и да за 10 година дођем и знам да ће у међувремену учинити све најбоље за Републику Српску - поручио је Додик.
Нагласио да Цвијановићева није баш била њихов срећан избор за такве спекулације.
Он је рекао да је председник Хрватске Зоран Милановић у праву када је јучерашњи коминике Савета за спровођење мира оценио као саопштење колонијалне управе, те да му је само жао што се он није сетио тог појма.
- Што се њих тиче, ништа се није променило у последњих 150 или 200 година, а што се нас тиче - све се променило. Милановић је у том погледу био веома прецизан и ја делим његово мишљење. Ту се ради о случајној туристичкој групи људи који су нешто причали, мозгали о БиХ и као давали неке ставове, а нико их није ни питао за то, нити уважава шта кажу - навео је Додик.
Коментаришући протекли једночасовни састанак са предсједником Русије Владимиром Путином у Кремљу, Додик је рекао да је то у рангу највиших почасти и максимално достигнуће у политичком смислу које један човек са ових простора може да доживи.
Додик је рекао да је са Путином причао о свакој одузетој надлежности посебно, а највише о војсци.
- Питао ме је да ли је то у складу са Уставом, што сам му ја потврдио позивајући се на одредбе које нама то право дају, не само Устав БиХ, него и Анекс један-А Дејтонског споразума у којем је наведено да оружане снаге ентитета - Војска Републике Српске и Војска Федерације БиХ не могу ни под каквим условима прећи на територију другог ентитета - навео је Додик.
Он је додао да је само формирање Оружаних снага БиХ значило прелазак преко ентитетске линије, што је супротно Дејтонском мировном споразуму.
- Председник је инсистирао и хтео да буде упознат, а када му нешто није било јасно - постављао је додатна питања. На крају ми је рекао да нико нормалан не би могао да нас спречи у нашим уставним правима. Путин ми је скренуо пажњу да радимо само оно што је у складу са Уставом БиХ. Ми хоћемо мир, али исто тако и афирмацију међународног права - закључио је Додик.