Додик: Изетбеговић је одлазећи политичар, спрема се да збрише у Истанбул
„ПОНОСАН САМ НА НЕДАВНУ ПОСЕТУ ЖЕЉКЕ ЦВИЈАНОСИЋ ВАШИНГТОНУ“
* „Не смемо дозволити да мигранти угрозе наш начин живота. Српска неће правити центре за њихов прихват. Одбијам било какав приговор да се не понашамо хумано. Ево, та Европа која се залаже за хуман однос према људима, нека отвори границе“
* „Ми данас немамо чак ни представу о размерама тог проблема. Ово је потпуна пропаст БиХ. На овоме се види да је БиХ грешка јер се не може носити ни са једним озбиљним питањем“
* „Погледајте шта су урадили - отишли су на годишње одморе, а нама препустили проблеме. Имате и безобразну изјаву (министра спољне трговине и економских односа Мирка) Шаровића који каже да су, кад су већ ушли овде, мигранти питање ентитета. Да ли је нас неко питао да уђу овде?“
* Коментаришући Изетбеговићеву изјаву да је наменска индустрија у Федерацији БиХ већ таква „да се никад више не може догодити 1992. година“, Додик је у Источном Новом Сарајеву рекао да је то пропала прича одлазећег политичара и пуцањ у празно
* „Без обзира што има скептика, посебно окупљених око старе америчке администрације и одлазећег амбасадорка у БиХ (Морин Кормак), која жели да одржи свој утицај, морају да знају - Република Српска се враћа на прво место у БиХ – или ћете то прихватити или нећемо бити у БиХ“
___________________________________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Српска неће дозволити да мигранти угрозе начин живота њених грађана и истакао да је Влада Српске данас именовала чланове Координационог тијела с циљем праћења кретања илегалних миграната преко њене територије.
Он је истакао да је Влада Српске задужила ресорног министра да направи план који подразумева ангажман полиције, локалне заједнице, цивилне заштите, месне заједнице, али и обичних људи.
"Не смемо дозволити да угрозе наш начин живота. Српска неће правити центре за прихват миграната. Одбијам било какав приговор да се не понашамо хумано. Ево, та Европа која се залаже за хуман однос према људима, нека отвори границе", рекао је Додик новинарима у Источном Сарајеву.
Он је рекао и да је мигрантска криза показала да БиХ не може да функционише јер је била неорганизована, па је дозволила на граничној линији пролазак тих људи.
"Ми данас немамо чак ни представу о размерама тог проблема. Ово је потпуна пропаст БиХ. На овоме се види да је БиХ грешка јер се не може носити ни са једним озбиљним питањем", каже Додик.
Порука аустријском канцелару
Себастијану Курцу
Он је подсетио да је о проблему миграната говорио пре шест месеци, те да му је тада одговорено да се бави питањима за која су надлежне заједничке институције.
"Погледајте шта су урадили - отишли су на годишње одморе, а нама препустили проблеме. Имате и безобразну изјаву (министра спољне трговине и економских односа Мирка) Шаровића који каже да су, кад су већ ушли овде, мигранти питање ентитета. Да ли је нас неко питао да уђу овде? Да ли смо предлагали да се изведе војска и забрани улазак?, каже Додик.
Он је подсетио да је канцелар Аустрије Себастијан Курц недавно рекао да има интерес за БиХ и западани Балкан, али и да је његов крајњи интерес да изван граница ЕУ буду направљени сабирни центри за мигранте.
"Поручујем му да то одбијам", нагласио је Додик.
Председник Српске изјавио је и да је бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић "одлазећи политичар" и да "већ поспрема своје истанбулско седиште" да би "збрисао одавде".
Коментаришући Изетбеговићеву изјаву да је наменска индустрија у Федерацији БиХ већ таква "да се никад више не може догодити 1992. година", Додик је у Источном Новом Сарајеву рекао да је то пропала прича одлазећег политичара и "пуцањ у празно".
„Како сам могао да видим у назнакама које добијам од различитих обавештајних извора, Бакир Изетбеговић већ поспрема своје истанбулско седиште за породицу да би евентуално, уколико се нешто не дај Боже њему деси, збрисала одавде. Ето колико он воли ово све", рекао је Додик.
„Срела се са блиским сарадницима
председника Трампа“
Он је рекао да је поносан на председника Владе Републике Српске Жељку Цвијановић, чију је недавну посету САД, првенствено Вашингтону, оценио као веома успешну и то са становишта лица са којима се срела.
"Оно што бих ја могао да видим, или што могу да виде људи који политички читају и нешто знају о томе, могу само да потврде да су то високопозиционирани и блиски сарадници садашњег америчког председника Доналда Трампа", навео је Додик.
А томе, како и шта даље, додао је он, моћи ћете да гледате и бићете обавештени о томе.
Он је истакао да је Космет прворазредно политичко питање српског народа и државно питање Србије, које је раније било "изгубљено" и које је председник Србије Александар Вучић успио да врати.
"Требало би сви да се у оквиру српског народа окупимо и видимо како ћемо се понашати у том случају. Ми из Републике Српске имамо одлучујућу причу око тога, јер нисмо признали Косово", напоменуо је председник Српске.
"Олуја" је след догађаја из Другог светског рата
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Источном Сарајеву да је хрватска акција "Олуја" била акција етничког чишћења српског народа и да је дегутантно што Хрватска слави страдање једног народа.
Он је истакао да је то био страшан ударац српском народу и да би Хрвати требали да покажу своје цивилизацијско достигнуће и процесуирају оне који су починили злочине над Србима.
"Сутра ћу бити у Србији на обележавању тог злочина над Србима и свој однос према томе сам одредио. Сматрам да су Хрвати и хрватска држава извршили етничко чишћење и нико нам из наше перцепције и сећања не може да избије размишљања о томе да је `Олуја` след догађаја из Другог светског рата када су Хрвати хтели да етнички очисте тај простор", изјавио је Додик новинарима у Источном Сарајеву.
Скупштина РС је још 2008.
упозорила: ако Косово...
Коментаришући изјаву да ће уколико дође до укључивања (самопроглашеног) Косова у УН и друге међународне институције, тај исти пут затражити и Република Српска, Додик је подсетио да је Народна скупштина Републике Српске, када је Косово 2008. прогласило независност, донела закључке у којима је речено да ће, у колико се такве ствари буду десиле, исто тражити и Српска.
"Без обзира како има скептика, посебно окупљених око старе америчке администрације и одлазећег амбасадорка у БиХ (Морин Кормак), која жели да одржи свој утицај, морају да знају - Република Српска се враћа на прво место у БиХ – или ћете то прихватити или нећемо бити у БиХ", поручио је предсједник Српске.
(Срна)