Верујем да ће у Кијеву престати да одају пошту онима, који су убијали његове житеље
ЗАПИС НАЈМЛАЂЕГ ЧЛАНА САВЕЗА ПИСАЦА ЛНР У СУСРЕТ ДАНУ ПОБЕДЕ
Фаина Савенкова
* Моја прабака се родила и провела детињство много западније од Луганска, са друге стране Дњепра. Он већ две године није са нама. А далеке 2014, док смо на ТВ гледали извештај о бандеровској бакљади у Кијеву, она је само рекла: «Зашто их све четрдесет пете нису докрајчили?»
____________________________________________________________
Аутор: Фаина САВЕНКОВА, најмлађи члан Савеза писаца Луганске Народне Републике (12 година)
ЛИСТАЈУЋИ старе породичне албуме, загледам се у лица на пожутелим од времена фотографијама.
Људи сасвим обични, ништа на њима особито. Многе од оних, чији је живот забележио непристрасни негатив, ја чак и не познајем. А не знам ни како су се нашли, у том заустављеном тренутку прошлости, баш поред мојих рођака, како су им се путеви укрстили.
Различите судбине, готово заборављене и изгубљене негде на страницама историје. Историје, коју су они сви заједно стварали, често жртвујући јој не само своја имена, него и своје животе.
Моја прабака се родила и провела детињство много западније од Луганска, са друге стране Дњепра.
Три сестре, које су сувише рано одрасле у рату. Деца, која су остала без родитеља и која су преживљавала у нељудским условима – била је то тада сурова свакодневица.
Прабака већ 2 године није са нама. А далеке 2014, док смо на ТВ гледали извештај о бандеровској бакљади у Кијеву, она је само рекла: «Зашто их све четрдесет пете нису докрајчили?»
Бака је знала шта говори: само због магле, ти исти, које данас називају херојима, нису дошли до њиховог села. И управо зато су моја прабака и њене сестре остале живе. И зато и ја данас постојим.
Данас ми је тешко да разумем, како се то догодило да су се напори многих сведока Великог Отаџбинског рата да се успостави мир у нашој земљи, а сами њихови животи, претворили у прах и обезвредили за само неколико година.
Зар је могуће остати равнодушан, држећи у рукама старе фотографије својих прадедова и прабака? Зар не пожелимо да разумемо зашто су они постали онакви, каквим их памтимо: снажни, пуни љубави, радосни због обичних ствари?
Негирајући и преписујући њихову прошлост по свом нахођењу, зар ми не издајемо не само своје претке, него и сами себе?
Ја у ствари немам одговоре на сва та питања. И мислим да их ни многи други немају. Али оно што имам, јесте вера да ће садашње грешке бити исправљене, пре него што буде касно. И у Кијеву ће опет одавати пошту онима, који су ослобађали тај град, а не онима, који су убијали његове житеље.
Веза покољења је у тежњи ка миру и стваралаштву ради среће своје деце, а не у тежњи да се све поруши.
Чини ми се да је то оно најважније, чега се морамо сетити уочи празника Победе.
И више никада то не смемо заборавити.
(Превео: В.К.)