„Диорова тајна“ – роман Аустралијанке Наташе Лестер у српским књижарама

У АУСТРАЛИЈИ И НА НОВОМ ЗЕЛАНДУ СЕ ПОЈАВИО 2020., А У САД ЈЕ ВЕЋ БЕСТСЕЛЕР

* “На идеју да напишем овај роман, поверила се ауторка, дошла сам док сам читала књигу “Парижанке, како су жене Париза живеле, волеле и умирале током четрдесетих година 20 века”. Из ње сам сазнала за Катрин Диор, сестру Кристијана Диора, за њено учешће у Покрету отпора током целог рата све док је нацисти нису ухватили и послали у концентрациони логор Равенсбрик

* Њен брат Кристијан по њој је назвао свој парфем “Мис Диор”

_____________________________________________________

         УВЕК се обрадујем када ми дође у руке књига чији  аутор до сада није био превођен на српски језик И зато сам узела да читам роман “Диорова тајна” аустралијске књижевнице Наташе Лестер јер она до сада није била превођена иако има већ пет романа од којих су два била интернационални бестселери.

       Овај роман, коме је оригинални енглески наслов “Париска тајна”, ауторкино је најновије дело и у Аустралији и на Новом Зеланду се појавио тек прошле године, а сада је већ штампан у Америци где се одмах нашао на листи бестселера.

       На сајту Наташе Лестер (1973) она се поверава да је релативно касно почела да се бави писањем јер у време када је похађала средњу школу на универзитету, који је уписала, није било катедре за креативно писање. Дипломирала је маркетинг и односе са јавношћу па је лако нашла посао у козметичким фирмама.

       Како је написала, посао је био занимљив и била је засута узорцима робе које је рекламирала, али то није био посао којим је желела да се бави заувек.

       „Напустила сам ову врсту посла и вратила сам се на студије да бих студирала креативно писање” - записала је Лестерова у својој краткој биографији. И додала да је први текст који је објавила била поезија коју је објавила у једном часопису.

       “То је било мојих најбољих 100 долара које сам до тада зарадила” - написала је “новопечена” књижевница. Она је додала да је пишући свој први роман пет година истовремено родила троје деце са којима и данас живи у Перту (Аустралија).

      У роману “Диорова тајна” ауторка је на крају књиге - у својим напоменама - написала да је настојала да споји историју и истраживање стварних догађаја и да одабере за своје јунакиње жене које су оставиле траг о себи.

       ”Написала сам само наизглед неповезане приче да би их постепено приближавала и на крају добила целину” - објаснила је Лестерова концепт метода писања овог свог дела.

      “На идеју да напишем овај роман, поверила се ауторка, дошла сам док сам читала књигу “Парижанке, како су жене Париза живеле, волеле и умирале током четрдесетих година 20 века”. Из ње сам сазнала за Катрин Диор, сестру Кристијана Диора, за њено учешће у Покрету отпора током целог рата све док је нацисти нису ухватили и послали у концентрациони логор Равенсбрик. Како то да никад нисам чула о тој жени сем да је њен брат Кристијан по њој назвао свој парфем “Мис Диор”.

       “Одлучила сам“, наставила је да објашњава списатељица,”да сазнам нешто више о њој и запрепастила сам се када сам установила да, нажалост, има врло мало података о Катрин Диор, која никада није говорила о својим активностима за време рата. Нешто мало сам нашла у вили Ле Ромб, некадашњем породичном дому Диорових у Гравику који је данас музеј, као и у аутобиографији Кристијана. Катрин се излагала смртној опасности а деловала је у Паризу из Кристијановог стана”.

       Наташа Лестер затим објашњава како је прикупљала податке о свим личностима и њиховим судбинама током Другог светског рата а затим након рата па све до наших дана јер роман се завршава судбинама њихових унука.     

      Веома професионално, Наташа Лестер у својим напоменама за роман “Диорова тајна” наводи све књиге које је прочитала и зашто су јој служиле а шта је сама измаштала да садржај буде занимљив, узбудљив и дирљив.

       Критике и коментари овог романа, који је објавила “Лагуна”, високо оцењују писање, за наше читаоце, нове књижевнице и сваки читалац који воли тако “измешане“ жанрове и  вероватно ће запамтити име ауторке.

          Вера Кондев

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари