Жириновски осумњичен да се лажно развео и да преко „бивше супруге” скрива богатство

У УЛОЗИ „ТУЖИОЦА” ПОСЛАНИК ИЉА ПОНОМАРЈОВ КОЈИ ТВРДИ ДА ЈЕ ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈА ЛИДЕРА ЛДПР ПЛАГИЈАТ

  • Пономарев као хонорар за неколико предавања од иновационог центра „Сколково” примио енормних 750.000 долара, а државни тужилац под притиском Владимира Жириновског отворио кривични поступак
  • Жириновски се од супруге Галине Лебедеве развео још 1978. године. Али, признао је да је с њом - без обзира на то - проживео преко 40 година
  • А сама Лебедева је 2003. објавила књигу „Кроз живот удвоје”, у којој је описала историју њихових односа од тренутка упознавања
  • Упретходним имовинским декларацијама Жириновског спомињали су се и „приходи Галине Лебедеве. Тако је она 2011. зарадила око 71 млн. рубаља (1. 700 000 евра) 

         ПОСЛАНИК руске парламентарне партије Праведна Русија Иља Пономарев упутио је захтев Комисији Државне Думе за етику тражећи да се провери декларација о приходима Владимира Жириновског.

         Пономарев, који је осумњичен да је од московског иновационог центра (фонда) „Сколково” за предавања добио енормних 750.000 долара,  истовремено је затражио да се лидер Либерално-демократске партије Русије натера да објави податке о приходима и имовинском стању своје супруге.

         При том је нагласио: да је убеђен да се Жириновски намерно фиктивно развео од супруге, како би сакрио своју имовину. Односно: да је на име бивше супруге пренео део незаконито стечених прихода.   

         „Државна Дума ову ствар са Жириновским треба да истера до краја”, уверен је Пономарев.

Иља Пономарев

         Раније је московски лист „Известија” објавио да је представник „Праведне Русије” припремио захтев скупштинској комисији за контролу прихода посланика. Међутим, председник те скупштинске комисије Николај Коваљев (Јединствена Русија) одбио је да проверава да ли је развод лидера ЛДПР био фиктиван.  

         Према речима самог Жириновског, он се са својом супругом Галином Лебедевом развео још 1978. године. Али, признао је да је с њом - без обзира на то, „проживео преко 40 година”.

         Лебедева је, иначе, 2003. објавила књигу „Кроз живот удвоје”, у којој је описала историју њених односа са Жириновским од тренутка упознавања.

         Шта је проузроковало развод - није познато, а ни она није открила.   

         Лидер ЛДПР тврди да се налази у „црквеном браку” и зато није обавезан да декларише имовину супруге.

         Међутим, у свим његовим претходним имовинским декларацијама су се спомињали и „приходи Галине Лебедеве”. Тако је она 2011. зарадила око 71 млн. рубаља (1. 700 000 евра - прим. прев.)  

         Син Владимира Жириновског, потпредседник државне Думе Игор Лебедев, убеђен је да Пономарев - мешањем у приватни живот његовог оца - покушава да одвуче пажњу СМИ од сопствених проблема са иновационим фондом „Сколково”.  

         „Пономарев би требало да се смири и да размисли о хонорарима које је добијао од „Сколкова”. Сада он у тој афери још фигурира као сведок, али није искључено да он ту ускоро буде окривљени. Наша породица нема о чему да брине. Са правне тачке гледишта ми нисмо прекршили ни једну једину тачку закона”, подвукао је Лебедев.

Владимир Жириновски са супругом Галином Лебедевом

         Шеф скупштинске комисије за питања етике Александр Дегтјарев (Јединствена Русија) изјавио је да питањима прихода бивше супруге Жириновског треба да се бави искључиво комисија за праћење прихода.  

         „То је прерогатива комисије Николаја Коваљева”, рекао је он.  

         Потпредседник московског Центра за политичке технологије Алексеј Макаркин сматра да Пономарев – „досађујући Жириновском” - заправо води опозициону борбу са Кремљом.  

         „Жириновски је и даље један од савезника Кремља у Думи. Његова посланичка група обезбеђује провладину већину. Не видим перспективу овог предмета. Жириновског неће дати, а Пономарев ће себи направити додатне проблеме”, проценио је Макаркин.  

         Сукоб Пономарева и Жириновског се разбуктао крајем фебруара, када је припадник Праведне Русије посумњао у законитост докторске дисертације лидера ЛДПР и затражио од државног тужилаштва да „целу ствар провери”.

         Жириновски је одмах потом затражио да се провери да ли је Пономарев на легитиман начин добио 750 хиљада америчких долара од фонда „Сколково”.

         Ефекат није изостао:  7. маја је због тих 750.000 долара покренут кривични поступак против посланика „Праведне Русије”.

 

         Превела Марија Петрова

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари