У свету се појавили нано-наркотици

ТОКОМ 2011. НАПРАВЉЕНО 45 НОВИХ СИНТЕТИЧКИХ НАРКОТИКА, 2012. - 75,

А ПРОШЛЕ ГОДИНЕ - ВЕЋ ОКО 100

Виктор Иванов ФСКН

          ШЕФ руске Федералне службе за контролу наркотика Виктор Иванов повукао је алармно звоно.

          Саопштио је да су се у свету, а и на црном тржишту у Русији, појавили наркотици чија је концентрација хиљаду пута већа него код хероина. Због тога је за дозирање потребно оперисати са нанограмима.

          На сусрету са студентима који учествују у раду омладинског самита G8 Russia-2014, који је уприличен уочи предстојећег састанка шефова служби за наркотике земаља G8, Иванов је истакао да је нано-наркотике лакше транспортовати и скривати од правосудних органа.

          Иванов је истакао да илегалне лабораторије синтетишу све више врста нано наркотичких материјала.

          У 2011. години направљено је 45 нових синтетичких наркотика, 2012. – 75, а прошле 2013. године већ око 100.

          Шеф руске ФСКН предложио је, иначе, да се у Русији обнови производња наркотичких средстава за медицинске сврхе. Он је истакао да је СССР увек производио морфијум за оболеле од канцера.

          „Ми имамо квоту коју нам је одобрио Међународни комитет за контролу наркотика. Нисмо је ми бирали. Штавише, Русија је од распада СССР престала да производи ове препарате. Зато смо сада принуђени да их на међународном тржишту купујемо за новац преских обвезника. Сматрам да морамо обновити производњу наркотика у медицинске сврхе“ - каже Виктор Иванов.

          Пре десет дана је бивши начелник управе за ракетно-артиљеријско наоружање руске Ратне морнарице Вјачеслав Апанасенко из пиштоља пуцао себи у главу и након неколико дана у болници подлегао задобијеним ранама.

          Адмиралова ћерка је саопштила да је имао последњи стадиј рака панкреаса, а да је одлуку да изврши самоубиство донео зато што није могао на време да обезбеди препарате против болова.

          Антинаркотичка служба Русије прошле године је на иницијативу шефа ФСНК Виктора Иванова упростила процедуре за набавку јаких лекова код онколошких обољења. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари