У Санкт Петербургу почело отварање гробнице императора Александра III

ИНИЦИЈАТИВУ ДАЛА РПЦ КОЈА СУМЊА ДА ПРОНАЂЕНИ ОСТАЦИ ПРИПАДАЈУ ДЕЦИ НИКОЛАЈА II

  • Руски историчари очекују да ће отварање помоћи да се утвриди да ли је у совјетско време отварана гробница Александра III, која је била најраскошнија у Петропавловској саборној цркви и имала највише дарова
  • У емигрантским новинама, које су 1920-тих година издаване у Варшави, више пута су се појављивале информације да су бољшевици отварали царске гробнице како би их опљачкали и продали драгоцености које су се у њима налазиле. Те вести садрже податке да су посмртни остаци свих императора наводно били премештени из сребрних сандука у дрвене и затим пребачени у Исакијевску саборну цркву

        ОТВАРАЊЕ гробнице руског императора Александра III почело је у уторак у Санкт Петербургу, али сами посмртни остаци императора неће бити ексхумирани у уторак, рекао је агенцији ТАСС извор у радној групи која се бави истраживањима.

        Патријарх московски и целе Руси Кирил се у октобру обратио Влади Русије и затражио да се спроведу упоредна генетичка истраживања посмртних остатака Николаја II и његовог оца - императора Александра III. По мишљењу Руске православне цркве, позитивни резултати таквог вештачења биће неспорни доказ аутентичности посмртних остатака Николаја II и његове породице.

        Одлуку о ексхумацији тела Александра III црква је донела у оквиру рада комисије за истраживање могућих посмртних остатака цесаревића Алексеја и велике кнегиње Марије, који су пронађени 2007. године у Јекатеринбургу. Крајем септембра извршена је ексхумација посмртних остатака Николаја II и Александре Фјодоровне. Тако су узети узорци трагова крви с одеће императора Александра II.

        Приликом демонтаже свода, како очекују историчари, биће донет коначни закључак да ли је у совјетско време отварана гробница Александра III, која је била најраскошнија у Петропавловској саборној цркви и имала највише дарова.

        Током истраживања надгробне плоче откривене су напрслине  које, по мишљењу рестауратора, могу бити трагови поправки, које су двапут вршене у цркви у совјетско време.

        У Музеју историје Санкт Петербурга дописнику агенције ТАСС речено је да нема званичне потврде отварања гробнице Александра III.

        Међутим, у РПЦ допуштају могућност да је плоча на гробу Александра III већ скидана раније.

        У емигрантским новинама, које су 1920-тих година издаване у Варшави, више пута су се појављивале информације да су бољшевици отварали царске гробнице како би их опљачкали и продали драгоцености које су се у њима налазиле. Те вести садрже податке да су посмртни остаци свих императора наводно били премештени из сребрних сандука у дрвене и затим пребачени у Исакијевску саборну цркву. Међутим, до данас нису пронађена архивска документа која би то потврдила.

        Истражни комитет РФ је јесенас поново покренуо истрагу о погибији чланова царске породице Романов, која је започета 1993. године после откривања масовне гробнице у предграђу Јекатеринбурга.

        РПЦ је 2000. године канонизовала Николаја Другог, његову супругу императорку Александру Фјодоровну, сина-цесаревића Алексеја, и кћерке - велике кнегиње Олгу, Татјану, Марију и Анастасију - као мученике.

        РПЦ оспорава закључак о аутентичности посмртних остатака престолонаследника Алексеја и кнегиње Марије, који су пронађени 2007. године и још увек нису сахрањени.

        Руска црква ће учествовати у сахрањивању посмртних остатака деце Николаја II уколико се потврди њихова аутентичност.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари