У Русији почиње кампања за смањивање броја абортуса
ЗАЈЕДНИЧКА АКЦИЈА МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА РФ И РУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
- Државној Думи поднет законски предлог о забрани извођења абортуса у приватним клиникама и изузимање абортуса из система обавезног здравственог осигурања. Према предлогу закона, прекид трудноће се може платити средствима из Фонда обавезног здравственог осигурања само при постојању медицинских или социјалних разлога
РУСКА православна црква и Министарство здравља Русије договорили су се да се заједно боре против абортуса.
Споразум о сарадњи потписали су у патријаршијској резиденцији у Москви патријарх московски и целе Руси Кирил и министар здравља Вероника Скворцова.
„Споразум предвиђа отварање центара за „критичну трудноћу“ при породилиштима. У њима ће психолози и представници РПЦ разговарати са женама које треба да донесу одлуку прекинути или не прекинути трудноћу“ - саопштила је прес-служба руског патријарха. О реализацији споразума стараће Комисија састављена од представника две стране.
У Русији је прикупљено више од 100 хиљада потписа за ограничење и чак забрану абортуса. То је на конференцији за медији у агенцији ТАСС саопштио руководилац одсека Синода РПЦ за односе цркве и друштва протојереј Всеволод Чапљин.
„Веома сам срећан што се у многим регионима Русије завршава прикупљање потписа за ограничење и чак забрану абортуса. Прикупљено је више од 100 хиљада потписа“ - казао је он.
„Надам се да нико од политичара неће моћи да избегне одговор на питање - да ли подржава идеју квалитативног скока у расту становништва наше земље или подржава оне иностране снаге које овде покушавају и постављају питање такозване планиране породице, то јест смањења становништва Русије“ - додао је свештеник.
По његовим речима, потписе прикупљају представници православних невладиних организација.
Претходно је на Божићним парламентарним сусретима 2015. године патријарх московски и целе Руси позвао посланике да изузму вештачки прекид трудноће из система обавезног здравственог осигурања, као и да створе систем свеобухватне подршке трудницама и младим мајкама у тешкој животној ситуацији.
У мају је Државном Думи (доњем дому руског парламента) Русије поднет законски предлог о забрани извођења абортуса у приватним клиникама и изузимање абортуса из система обавезног здравственог осигурања. Према предлогу закона, прекид трудноће се може платити средствима из Фонда обавезног здравственог осигурања само при постојањумедицинских или социјалних разлога.
Посланици предлажу да се ослобођена средства (безмало пет милијарди рубаља годишње) искористе као материјална помоћ трудним женама које се налазе у тешкој животној ситуацији.
Законски предлог предвиђа и правну одговорност у виду новчаних казни за прекиде трудноће ван државе медицинске установе.