СИНГ: Рачунамо и на заједничку серијску производњу авиона пете генерације
ИНДИЈСКИ ПРЕМИЈЕР У МОСКВИ РАЗГОВАРАО
СА ШЕФОМ РУСКЕ ДРЖАВЕ ВЛАДИМИРОМ ПУТИНОМ
Владимир Путин и Манмохан Синг
- „Индија на ловца пете генерације и заједнички вишенаменски транспортни авион гледа као на два авангардна пројекта индијско-руске техничке сарадње јер симболизују трансформацију наших одбрамбених веза од односа „продавац-купац“ ка формату који данас укључује заједничко пројектовање, конструисање и производњу напредне војне технике“ - рекао је после сусрета у Кремљу Манмохан Синг
РУСИЈА и Индија постигле су споразум о проширењу сарадње у сфери ракетних и војно-поморских технологија и система наоружања. То се наводи у заједничкој Изјави коју су потписали председник РФ Владимир Путин и премијер Индије Манмохан Синг после преговора у Москви.
Конкретно, две стране су истакле напредак у заједничком пројектовању, конструисању и производњи високотехнолошке војне технике и и реализаији пројеката као што су: конструисање ловачког авиона пете генерације, вишенаменског транспортног авиона и надзвучне ракете „БраМос“.
Учесници преговора поздравили су предају фрeгате „Триканд“ (изграђене у Русији) Индији 2013. године, лиценцирану производњу авиона Су-30МКИ и тенкова Т-90С у Индији, као и успешан завршетак тестирања носача авиона „Викрамадитја“.
Путин и Синг су посебно нагласили да „традиционална тесна сарадња две земље у војно-техничкој сфери представља најважнији елемент руско-индијског стратешког партнерства и да одражава висок ниво поверења између две земље.
Двојица лидера високо су оценила одржану заједничку војну вежбу „Индра“ у септембру 2013, у којој су учествовале оружане снаге две земље.
У интервјуу руским новинарима, Синг је уочи доласка у Москву истакао да Индија рачуна на скори завршетак комплексних и техничких фаза у заједничким пројектима за ловачки авион пете генерације и вишенаменски транспортни авион и почетак њихове серијске производње.
По његовим речима, „Индија гледа на конструисање ловца пете генерације и вишенаменског транспортног авиона као на два пројекта-предводника индијско-руске техничке сарадње. „Они симболизују трансформацију наших одбрамбених веза од односа „продавац - купац“ ка формату који данас укључује заједничко пројектовање, конструисање и производњу напредне војне технике“ - објаснио је индијски премијер.
Фрегату „Триканд“ изградило је бродоградилиште „Јантар“.
Фрегате ове класе (11356) предвиђене су за вођење борбених дејстава против бродова и подморница противника и одбијање ваздушних напада.
Током 45 година сарадње у војно-поморској области, СССР, а затим Русија зградили су за Индију више од 70 бродова.
Тренутно руско предузеће „Севмаш“ за потребе индијске ратне морнарице завршава тестирање носача авиона „Викрамадитја“ (бивши „Адмирал Горшков“).
(ИТАР-ТАСС - Факти)