Санкт Петербург обележава 71- годишњицу деблокаде Лењинграда

„ЛЕЊИНГРАДСКА СИМФОНИЈА” ДМИТРИЈА ШОСТАКОВИЧА - ПРВИ ПУТ ИЗВЕДЕНА МАРТА '42 - БИЋЕ ПОНОВО ИЗВЕДЕНА 27. ЈАНУАРА

  • Немци су затворили обруч око града 8. септембра 1941. године, а блокада је пробијена тек средином јануара 1943. године. За потпуну деблокаду било је потребно још годину дана. За 900 дана у граду на Неви погинуло је и умрло око милион и по људи

         У РУСКОЈ „северној престоници” - Санкт Петербургу - ових дана се прославља 71-годишњица деблокаде Лењинграда. 

         Предвиђен је богат културни програм. У Војно-историјском музеју артиљерије биће одржана изложба „Издржали и сачували”. Она ће допунити сталну експозицију у једној од сала посвећеној Великом отаџбинском рату и блокади града. У музеју постоји пуно доказа о подвизима заштитника града – артиљеријско оружје, заставе војних јединица, фотографије и лични предмети војника.

         Државни меморијални музеј одбране и блокаде Лењинграда на изложби је представио копије јединствених фотографија, плаката, докумената из доба рата.

         Посебно место у експозицији има штанд који говори о хлебу из времена блокаде. Посетиоци изложбе могу уживо да виде „сто двадесет пет блокадних грама с ватром и крвљу попола” — дневну норму хлеба коју је незапослени човек добијао у Лењинграду 1941. године.

         У биоскопоима се приказују филмови из ратних година.

         У Великој сали Петроградске филхармоније 27. јануара биће изведена „Лењинградска симфонија” Дмитрија Шостаковича. Она је настала у августу 1941. године, кад је рат трајао тек три месеца, а сви ужаси блокаде догодили су се касније.

         Три месеца пре премијере у Лењинграду — почетком марта `42. године — авион је у град доставио партитуру, коју је касније први пут извео оркестар Лењинградског радио комитета.

         „Лењинградска симфонија” изведена је тада у Великој сали Филхармоније, где су, упркос опасности од бомбардовања, били укључени сви лустери. У препуној сали седели су војници и морнари, љубитељи музике који су преживели прву зиму под блокадом, стални гости Филхармоније.

         Већ 71-ну годину овде се позивају на изведбу Симфоније њени први слушаоци, становници блокираног Лењинграда.

         Фашисти су затворили обруч око града 8. септембра 1941. године, а блокада је пробијена тек средином јануара 1943. године. За потпуну деблокаду било је потребно још годину дана. За 900 дана у граду на Неви погинуло је и умрло око милион и по људи.

         Губернатор Петербурга Георгиј Полтавченко позвао је директоре петроградских предузећа да пусте раднике 27. да присуствују свечаностима посвећеним 71-годишњици ослобађања града од фашистичке блокаде.

         Предлог губернатора подржала је и градска скупштина. По Полтавченковим речима, 27. јануар треба да буде прави празник за ратне ветеране и људе који су преживели блокаду, за све генерације Петрограђана.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари