Руски сенатори санкције САД и ЕУ назвали „актом политичког уцењивања без преседана“

И ГОРЊИ ДОМ РУСКОГ ПАРЛАМЕНТА РАТИФИКОВАО УГОВОР

О ПРИЈЕМУ КРИМА У РФ И УСВОЈИО ЗАКОН О ПРИПАЈАЊУ

          САВЕТ Федерације (горњи дом руског парламента) једногласно је ратификовао међудржавни Уговор о пријему Републике Крим у Руску Федерацију и формирању нових федералних јединица унутар РФ.

          За ратификацију документа гласало је свих 155 горњег дома - сви који су присуствовали седници.

          Крим се сматра примљеним у састав РФ даном потписивања уговора.

          Како је на седници нагласио председник одбора СФ за међународне односе Михаил Маргелов, расправа о уговору има историјски значај.

          По његовим речима, у уговору се „детаљно регулишу питања као што је поступак добијања држављанства РФ, важење законодавства РФ на територији Крима и Севастопоља, начин функционисања државних органа и органа локалне самоуправе, начин извршење војне обавезе, утврђивање државне границе РФ“.

          „Уговор је у потпуном складу с нормама  међународног права, између осталог, с Повељом УН, и у пуној мери реализује право народа Крима на самоопредељење“ - истакао је Маргелов.

          Савет Федерације је, такође једногласно, усвојио федерални уставни закон о уласку Крима у састав РФ и формирању нових федералних јединица у РФ - Републике Крим и града с федералним статусом - Севастопоља.

          Историјски споразум о присаједињењу Крима и Севастопоља Русији 18. марта су у Георгијевској дворани Кремља потписали: председник Руске Федерације Владимир Путин, прдседник Државног совјета крима владимир Константинов, председник владе Републике крим Сергеј Аксјонов и градоначелник Севастопоља Алексеј Чалиј.

          Савет Федерације данас је усвојио и текст изјаве поводом санкција које су Русији увеле САД и ЕУ.

          У том документу се наглашава да су санкције против неких државних функционера Русије „акт политичког уцењивања без преседана и покушај да се Русија казни због независног спољнополитичког курса“.

          Као и посланици Државне Думе пре њих, и руски сенатори су „замолили“ Брисел и Вашингтон да их све (колективно) ставе на своје „црне листе“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари