Руски математичари научили да препознају човека за тастатуром компјутера
ПРОГРАМ МОЖЕ ДА СЕ ПРИМЕЊУЈЕ У ОБРАЗОВАЊУ, У ОБЈЕКТИМА
СА СТРОГИМ БЕЗБЕДНОСНИМ РЕЖИМОМ И НА БАНКОМАТИМА
НАУЧНИЦИ руског Курског државног универзитета (КГУ) направили су програм који може готово са стопроцентном сигурношћу да идентификује човека који куца текст на тастатури.
Руководилац пројекта, доцент катедре за математичку анализу и примењену математику - магистар техничких наука Леонид Крижевич - рекао је агенцији ТАСС да програм може да се примењује у образовању, на објектима са строгим безбедносним режимом и чак на банкоматима, препознајући „рукопис“ човека приликом уноса PIN кода.
„Када човек куца текст на тастатури, он користи око 40 различитих мишића истовремено, а сваки човек их користи различито и са различитом снагом. Осим времена за тражење тастера, које игра важну улогу, али директно зависи од обучености човека, ништа мање важну улогу има време држање тастера. То траје неколико микросекунди, и то притискање је јединствено“ - рекао је он.
По научниковим речима, помоћу сложених математичких трансформација заснованих на теорији вероватноће и статистици, колектив КГУ успео је направи програм који може да идентификује корисника рачунара са сигурношћу до 96 одсто.
Два главна правца у програму су идентификација корисника, чији подаци се чувају у бази, и аутентификација - потврђивање аутентичности, што се може применити на објектима са посебним безбедносним режимом или, на пример, при уноса шифре за улазак на сајт и PIN кода на банкомату.
За успешан рад програма, по Крижевичевим речима, довољно је унети 4-6 симбола. Очекује се да ће се програм појавити на тржишту већ следеће године.