„Руски дани“ од 26. до 29. септембра на грчком острву Лемносу
НА ОСТРВО 1920. БИЛО ЕВАКУИСАНО ОКО 30 ХИЉАДА ВОЈНИКА
ВРАНГЕЛОВЕ АРМИЈЕ И ПРИПАДНИКА ДВЕ КОЗАЧКЕ ВОЈСКЕ
- Очекују се и сјајни концерти у Мирини козачког ансамбла „Жива Рус“, који је већ освојио симпатије Грка. На концертима ће учествовати и мајстори свирања на руским националним инструментима
ОД 26. до 29. септембра 2014. године на острву Лемнос биће одржани традиционални „Руски дани на Лемносу“.
Једанаести пут репрезентативна делегација из Русије, у којој се налазе научници, дипломате, уметници и свештеници, посетиће острво како би одала пошту руским војницима, козацима и морнарима који су тамо изгубили живот.
„Руски дани“ се одржавају на Лемносу од 2004. године, када је на руском емигрантском гробљу у месташцу Калоераки на полуострву Пунда откривен меморијални крст.
Манифестације које организује Фонд „Наслеђе“ посвећени су сећању на козаке и избеглице-цивиле који су се нашли на острву 1920. године пред крај Грађанског рата у Русији.
На Лемнос је укупно било евакуисано око 30 хиљада војника и официра Врангелове Армије, као и припадника Кубањске и Донске козачке војске и чланова њихових породица.
Од глади и болести 1920-1921. године на Лемносу је умрло више од 370 људи, од тога 85 деце.
Осим тога, на Лемносу су сахрањени и морнари ескадрила грофа Алексеја Орлова и адмирала Дмитрија Сењавина који су погинули приликом ослобађања Лемноса од Турака 1770. и 1807. године.
На кеју града Мирине представници руске и грчке јавности положиће цвеће на споменике грчким јунацима и руским морнарима који су у водама егејског мора разбили турску флоту.
Цвеће ће украсити и споменик 72 руских морнара из ескадриле грофа Алексеја Орлова који су сахрањени поред саборне цркве у Мудросу.
На меморијалном козачком гробљу на полуострву Пунда и у руском делу међународног војног гробља Антанте поред града Мудрос биће служена опела.
Биће настављена традиција заједничког свечаног богослужења руских и грчких свештеника у саборној цркве Свете Тројице у граду Мирини.
Очекују се и сјајни концерти у Мирини козачког ансамбла „Жива Рус“, који је већ освојио симпатије Грка. На концертима ће учествовати и мајстори свирања на руским националним инструментима.
„Сваки пут наш долазак на Лемнос прати неки посебан немир и узбуђење – истиче игуман Костромског Ипатјевског Свето-Троицког манастира јеромонах Пјотр.
- Историјско сећање нас вуче овамо, и крв наших предака захтева од нас однос дубоког поштовања према месту где се налазе њихови гробови.
Историја грчког и руског народа тесно су испреплетене.
Без обзира на то што живимо далеко једни од других, Света Вера коју су некад посејали Грци на нашој Светој земљи повезује нас и чини јединственом целином“ – наглашава јеромонах.