Руски арктички појас крије 25 одсто светских резерви нафте и гаса

ПРОИЗВОДЊА ПРВЕ АРКТИЧКЕ НАФТЕ ОЧЕКУЈЕ СЕ ВЕЋ 2018. ГОДИНЕ

  • Русија рачуна да ће до 2020. године повећати откривене резерве за шест милијарди тона нафте, 12,6 билиона кубних метара гаса, 7 милијарди тона угља и око 100 хиљада тона уранијума
  • Министар за природне ресурсе и екологију Сергеја ДОНСКОЈ: До 2032. ћемо производњу нафте до 2032. повећавати у просеку повећати за 20 милиона тона годишње, а пореске приходе по том основу за 60 милијарди долара

        РУСКИ арктички епиконтинентални појас садржи 25 одсто свих неоткривених резерви нафте и гаса, пренела је телевизија „Русија 24“, позивајући се на изјаву министра за природне ресурсе и екологију Сергеја Донског на седници Савета Федерације (горњег дома руског парламента).

        „Рускe залихе нафте и гаса су међу најнедоступнијим на свету, али и једне од најбогатијих. Према проценама стручњака, у руском епиконтиненталном појасу налази се 25 одсто свих неоткривених светских резерва нафте и гаса“ - истакао је Донској.

        Па наставио: „Планирају се огромни геолошко-истраживачки радови. До 2023. године требало би да се отвори 127 морских бушотина. То је озбиљан задатак, али ће његова реализација омогућити да се вишеструко повећа познавање руског шелфа и да се отворе нова велика налазишта нафте и гаса“ - нагласио је Донској.

        Русија је донела мере за пореско и царинско стимулисање експлоатације угљоводоника у епиконтиненталном појасу.

        Захваљујући томе, за рад у руском епиконтиненталном појасу постоје најбољи економски услови на свету, нагласио је министар Донској.

        „Према проценама Министарства енергетике Русије, ефекат примене олакшица биће то да ће се годишња производња нафте до 2032. године у просеку повећати за 20 милиона тона, а приходи по основу пореза за 60 милијарди долара“- казао је Донској.

        Русија рачуна да ће до 2020. године повећати откривене резерве за шест милијарди тона нафте, 12,6 билиона кубних метара гаса, 7 милијарди тона угља и око 100 хиљада тона уранијума.

        „Захваљујући раду генерација нафтних геолога, Руска Федерација има значајан потенцијал за повећање нафтних резерви.

        Према најпоузданијим подацима о потенцијалним нафтним ресурсима, Русија располаже са 12,5 милијарди тона, док се предвиђени ресурси, које карактерише мањи степен проучености, процењују на готово 50 милијарди тона.

        Већ истражена ресурсна база је, у принципу, довољна да се обезбеди годишња производња до 600 милиона тона нафте у наредних 30 година“ - истакао је Донској.

        Русија има јединствени минерално-сировински потенцијал, светски је лидер по залихама природног гаса, спада у пет највећих земаља по резервама нафте, никла, злата, угља и рудама гвожђа.

        У периоду 2009-2013. године у Русији је отворено више од 250 налазишта угљоводоника.

        Ова година ће бити прва у реализацији великог програма истраживања руског Арктика.

        Производња прве арктичке нафте очекује се већ 2018. године.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари