Руске сирочиће више не усвајају Американци
ТОКОМ 2013. ДЕЦУ СУ УГЛАВНОМ УСВАЈАЛЕ - РУСКЕ ПОРОДИЦЕ
- Успостављен система избора усвојилаца, припреме, обуке и помоћи усвојитељским породицама. Само у Москви- и само у 2013. години - почело с радом 28 организација које помажу деци и усвојитељским породицама
У РУСИЈИ је 2013. године већина сирочића усвојена од стране руских породица, саопштио је новинарима заштитник права деце при руском председнику Павел Астахов после састанка са шефом државе.
По његовим речима, за пет година из сиротишта је усвојено више од 30 хиљада деце.
„Треба рећи да се број деце која се налазе у федералној бази података о сирочићима и деци без родитељског старања смањио у последњих пет година. Почетком 2014. године он је износио 106.646 деце”, рекао је Астахов.
„Веома смо озбиљно радили како на изградњи система избора усвојилаца, припреме, обуке, тако и помоћи усвојитељским породицама. Могу да наведем пример кад је у Москви само у 2013. години почело с радом 28 организација, притом, раде у аутсорсинг односу, помажу усвојитељским породицама”, казао је Астахов.
Таква помоћ довела је до тога да је у руској престоници у 2013. години за 40 одсто повећан број усвојене деце, наставио је он.
„То је, у принципу, апсолутни рекорд. Притом је у Москви, где још увек постоји старатељство уз накнаду, током последње три године деца практично нису враћана. То говори о квалитету рада”, истакао је Астахов.
Павел Астахов
Прелиминиарни резултати рада у 2013. години показују да се повећава број деце у усвојитељским породицама, а да се смањују и број сиротишта и број утврђених сирочића и деце без родитељског старања.
„У 2013. години имали смо озбиљан раст броја деце коју су усвојиле породице, на пример, зато што се у претходним годинама тај број кретао у границама 1-1,5%, док у 2013. години имамо 6,7% раста броја деце које су усвојиле породице”, додао је Астахов.
Он је нагласио да су децу углавном усвајале руске породице, „зато што у 2013. години више није било усвајања од стране Американаца”.
„Управо то је показатељ да нису само напори државе довели до таквих резултата, већ, пре свега, веома активан став друштва, зато што знамо колико је јавност почетком године била узнемирена неким нашим решењима, законима који су ступили на снагу. Ипак, данас се може са сигурношћу рећи: ниједан човек у Русији није остао равнодушан на проблеме сирочића”, казао је Астахов.
Он је додао да је потребно наћи најболније тачке у ономе што смета да се породице усвајају сирочиће, нарочито кад су у питању деца с болестима и инвалидитетом.
„Ту је наша брига усмерена на то да свако дете добије помоћ. Имамо регионе који су одавно увели регистре, регионалне регистре за евидентирање такве деце, конкретно, то су Тјумењ, Краснодар, Алтај, Новгород. Тамо свако дете, за које се зна, добија помоћ”, истакао је Астахов.