Руска компанија „Атомстројекспорт” градиће нуклеарну електрану у Јордану
ВРЕДНОСТ ПРОЈЕКТА ПРОЦЕЊУЈЕ СЕ НА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
- Јордан спада у десет најсувљих земаља на свету, 92% територије краљевства заузима пустиња, а 98% воде ова земља увози из иностранства. Јордану је нуклеарна енергија потребна ради отварања фабрика за десалинизацију воде
РУСКА инжењерска компанија„Атомстројекспорт”, једна од водећих на тржишту градње нуклеарних електрана, изабрана је за стратешког партнера, инвеститора и оператера нуклеарне електране у Јордану. Вредност пројекта процењена је на 10 милијарди долара, преноси РИА Новости.
Председник јорданске комисије за атомску енергију Халед Тукан потврдио је да ће Русија у тој земљи градити нуклеарну електрану. Нагласио је да Јордан задржава право на отворено финансирање и шему изгради-поседуј-користи.
Компанија „Атомстројекспорт” гради нуклеарне електране у иностранству и модернизује нуклеарне електране које је раније изградио „Атоменергоекспорт”. Компанија у Индији гради нуклеарну електрану Куданкулам и планира изградњу нових, у оквиру великог програма.
Компанија гради Тјанванску нуклеарну електрану у Кини. Године 2010. почела је пројектовање прве нуклеарне електране у Турској. Такође, 2010. је започела градњу нуклеарне електране у Вијетнаму.
Према међувладином споразуму из 2011. године, ова компанија је започела градњу прве нуклеарне електране у Белорусији. Бангладеш и Русија су 2. новембра 2011. подписали међувладин споразум о градњи нуклеарне електране у Рупуру.
У случају закључења уговора, компанија намерава да реализује, самостално или у сарадњи с иностраним партнерима, израђене пројекте градње нуклеарне електране, као и истраживачких реактора и нуклеарних постројења а десалинизацију воде у Алжиру, Аргентини, Египту, Индонезији, Казахстану, Мароку, Нигерији, Сирији, Чешкој, у Украјини.
Како истичу у Руској државној агенцији за атомску енергију „Росатом”, Јордан зависи од увоза енергената, више од 90% електричне енергије производи се од гаса који купује од Египта, зато власт намерава да обезбеди енергетску независност.
Јордан спада у десет најсувљих земаља на свету, 92% територије краљевства заузима пустиња, а 98% воде ова земља увози из иностранства. Јордану је нуклеарна енергија потребна ради отварања фабрика за десалинизацију воде.