Руска авијација остаје трајно у Сирији, Москва обнавља војне базе у Вијетнаму и на Куби
ЗАМЕНИК МИНИСТРА ОДБРАНЕ РФ НИКОЛАЈ ПАНКОВ ПОТВРДИО ДА СУ ПРЕГОВОРИ У ТОКУ
Лурдес - овако је радарска станица изгледала у време СССР
- Портпарол Кремља Дмитриј ПЕСКОВ: „Међународна ситуација није статична, напротив - прилично брзо се мења. Погледајте само какве корекције су у међународне послове и међународну безбедност унеле само две протекле године. Државе су напросто принуђене да предузимају неопходне мере“
- Радарску станицу Лурдес СССР је саградио 60-их година прошлог века. Налази се у истоименом предграђу Хаване и имала је задатак да „држи на оку“ сва лансирања америчких ракета и да се бави електронским прислушкивањем
РУСКЕ војне базе могу се поново појавити на Куби и у Вијетнаму.
Заменик министра одбране Русије - Николај Панков - то је потврдио речима: „Да, ми се тиме бавимо. Ми видимо проблем“.
Притом је избегао да открије било какве подробности.
Портпарол Кремља, Дмитриј Песков, рекао је новинарима да сва питања поводом могућих нових база постављају Министарству одбране РФ, али је притом указао:
„Међународна ситуација није статична, напротив - прилично брзо се мења. Погледајте само какве корекције су у међународне послове и међународну безбедност унеле само две протекле године. Државе су напросто принуђене да предузимају неопходне мере“.
Ново окретање старим совјетским базама - у кубанском Лурдесу (радарска станица) и вијетнамској ратној луци Камран - има подршку руских водећих политичких партија:
Камран - Бивша совјетска поморска база у Вијетнаму
„Ако са нама не желе да разговарају језиком дипломатије, онда се морамо - изјавио је заменик шефа посланичке групе Прведне Русије у Државној Думи Олег Нилов - борити са претњама светском миру. Ово се односи и на нофашистичку Исламску државу и на све оне који је штите“.
Базе у Лурдесу и Камрану функционисале су до 2002-ге године.
Песков је, нема сумње, када је указао на међународну ситуацију која се брзо мења, имао у виду и то да је Владимир Путин у мају 2015-те, после преговора са Раулом Кастром, рекао да није било речи о обнављању радарске станице у Лурдесу. А да је министар одбране РФ, генерал армије Сергеј Шојгу, пре тачно годину дана, после сусрета са замеником кубанског премијера Рикардом Кабрисасом, нагласио да је могућ даљи развој војно-техничке сарадње две земље и да ће о томе уследити преговори.
Шојгу је тада, међутим, експлицитно поменуо само „развој војних база (Русије) у Киргизији, Таџикистану и Јерменији“.
Радарску станицу Лурдес СССР је саградио 60-их година прошлог века.
Налази се у истоименом предграђу Хаване и имала је задатак да „држи на оку“ сва лансирања америчких ракета и да се бави електронским прислушкивањем.
Пред Думом је ратификација споразума са Сиријом о сталној руској авио-бази у тој земљи.