Русија затворила тржиште за турско воће и поврће, живинско месо, забранила чартер летове
СУСПЕНДОВАЛА ПРЕГОВОРЕ О ТРГОВИНИ ДО 2019.
И ЗАЈЕДНИЧКОМ ИНВЕСТИЦИОНОМ ФОНДУ
РУСКИ премијер Дмитриј Медведев потписао је одлуку своје владе о активирању специјалних економских мера против Турске.
Те мере су - како је прецизирао Меведев - позване и да осигурају безбедност Руске Федерације и да је заштите од криминалних и противправних потеза.
Руска влада је овим потезом утврдила цео списак турских пољопривредних, сировинских и прехрамбених производа који се од Нове године више не смеју увозити у Русију. Забрана неће важити једино за оно што појединац - који се враћа из Турске - може унети „ради личног коришћења“.
На списку су, поред осталог, парадајз и друго разно поврће, лимун, мандарине, поморанџе, живинско месо, грожђе, јабуке, крушке, кајсије, брескве, шљиве, јагоде, каранфили,со...
Русија је - истом одлуком владе - суспендовала преговоре са Турском о споразуму о међусобној трговини, услугама и инвестицијама, укључујући и идеју о формирању заједничког инвестиционог фонда.
Суспендовани су преговори о економској, научно-техничкој и културној сарадњи до 2019. године.
Влада РФ је истовремено смањила и број дозвола турским аутопревозницима до 2.000 (досад су имали 8.000), са могућношћу даљег „кресања“.
Москва забрањује и све чартер летове са Турском.
Као што се види: руске санкције засад нису удариле ни по гасоводу Турски ток ни по пројекту градње атомске централе „Акују“ на југу Турске.
„Акују“ би – према потписаном уговору – градио руски „Росатом“, а та атомска централа би имала четири блока укупне снаге 4800 МВт и коштала би 22 милијарде долара.
Русија је у њену градњу већ уложила 3 милијарде долара.
Русија је прошле године из Турске увезла хране за 1,7 милијарди долара.