Русија ускоро забрањује свим функционерима да користе iPhone и друге смартфонове
ПОСЕБНА ПАЖЊА БИЋЕ ПОСВЕЋЕНА ЗАШТИТИ „ДРЖАВНОГ СЕГМЕНТА ИНТЕРНЕТА“
- Да би максимално спречили приступ информацијама и разговорима од државног значаја, руски законодавци су спремни да обаве истраживање позданости активних геџета и да законски утврде прелазак на нови руски смртфон од команије YotaDevices, као и прелазак на устројства са функцијом ширфровања разговора
- Сенатор Руслан ГАТАРОВ: Сваки ниво власти мора имати свој ниво безбедности: први ниво - искључиво кодирани телефони, други ниво - службени телефони, трећи ниво - било шта јер се не ради о тајним државним информацијама већ о личним
ОБА дома руског парламента размотриће за који дан могућност да се државним функционерима свих нивоа и важним службеницима у државним установама забрани коришћење мобилних телефона стране производње.
Ако до овакве забране заиста дође, она ће подразумевати замену страних мобилних домаћим моделима које производи Yotaphone.
Након што је безбедносна служба Беле куће у Вашингтону забранила Бараку Хусеину Обами да користи iPhone - руски законодавци и специјалне службе почели су да лобирају да се у правила и законе о раду државних установа Русије унесу измене о неопходности потпуне забране коришћења мобилних телефона стране производње или да се забрани њихово коришћење без претходног „декодирања“ (промене меморије), а све у циљу спречавања одлива државних тајни и важних информација.
Према подацима листа „Известија“, прво ће комисија Савета Федерације (горњег дома руског парламента) за развој информатичког друштва размотрити могућност размене информација путем службених смартфона.
Да би се максимално спречио приступ информацијама од државног значаја, законодавци су спремни да обаве истраживање позданости активних геџета и да пређу на нови руски смартфон од команије YotaDevices, као и да наложе прелазак на устројства са функцијом ширфровања разговора.
За то време руска Федерална служба за обезбеђивање државних органа истражује - како да заштити државни сегмент интернета, који може бити изложен хакерским нападима и одливу информација и да заштити безбедност телефона којима се служе припадници државног апарата.
„Питање је веома важно и сада ћемо га решити. Или ћемо декодирати телефоне и у њих стављати заштиту или ћемо их забранити, али за сада у продаји не постоји руска замена за њих“ - указао је извор из безбедносних служби Русије.
Сенатор Руслан Гатаров изајвио је да ће израда решења за усавршавање безбедности службених смартфона чиновника бити формирана радна група од представника законодавне власти и експерата.
„За службене потребе не одговара iPhone. На њему је са аспекта безбедности прилично осетљив систем. Специјалне службе имају телефоне који одашиљу кодирани сигнал и оне их користе. Потребно је да се и на службене информације поставе одређена ограничења. За то је, као прво, потребно имати безбедне телефоне. Плашим се да ћемо ради тога морати да забранимо све смартфоне. Нисам чуо за безбедан смартфон, можда ће нова руска направа Yotaphone то бити“ - изајвио је сенатор.
Истовремено, сенатор је приметио да сваки ниво власти мора имати свој ниво безбедности.
„Дужни смо да прецизно поделимо нивое безбедности: 1. ниво - то су искључиво кодирани телефони, 2. ниво - службени телефони. За њих већ постоје одређени модели који су сертификовани у Русији. И на крају, 3. ниво - на коме се не ради о тајној информацији, већ личној за шта се може користити било шта, рекао је сенатор.
Руски законодавци имају мноштво питања поводом последње новине у компанији Apple.
iPhone 5s добио је функцију која је могла да чита отиске прстију. Посланик скупштине Санкт Петерурга Виталиј Милонов тада се обратио органима унутрашњих послова са захтевом да му одговоре да ли је такав смартфон безбедан.
Без обзира на тај захтев, продаја тог телефонског апарата и у Русији је стартовала без препрека.
Члан Комитета Државне Думе за информациону политику, информационе технолгије и везе, Вадим Дењгин, подржао је идеју сенатора и рекао да је спреман да користи било који пристојан домаћи телефонски апарат који ће заменити стране.
И на крају додао: „Увек ће бити неповерења према произвођачима смартфона. Онај ко технику производи може њоме и да прислушкује“.
Г. Шимпрага