Русија убрзано развија медицину, чак своје најбоље лекаре враћа из света
ПУТИН ЗАТРАЖИО ДА СЕ ВИСОКОТЕХНОЛОШКЕ МЕДИЦИНСКЕ УСЛУГЕ
УКЉУЧЕ У СИСТЕМ ОБАВЕЗНОГ ЗДРАВСТВЕНОГ ОСИГУРАЊА
Владимир Путин
- Свих 12 центара високих медицинских технологија ушло је у радни ритам, формиране су добре, да не кажем одличне екипе стручњака - скупљали смо их по целој земљи, враћали из иностранства - указао је председник РФ
- Само у претходној години обављено је више од 50 хиљада високотехнолошких операција. У целој земљи укупно је извршено више од 505 хиљада таквих операција, нагласио је руски председник, приметивши да их је у 2005. години било готово 10 пута мање
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин одржао је састанак о развоју здравства, на којем је позитивно оценио структурне реформе.
Руски лидер је истакао да је „за 11 месеци прошле године у односу на исти период 2012. године смртност генерално опала за 1,5 одсто, а од болести срца и крвних судова - за 4 одсто. То је, наравно, резултат“.
Од позитивних момената, Путин је истакао повећање плата лекара и другог медицинског особља. На пример, плате лекара повећане су за 36 одсто, средњег медицинског особља за 78 одсто, а нижег медицинског особља - за 45 одсто.
Такође, у 2013. години завршена је реализација програма модернизације здравства. Између осталог, обновљена је материјално-техничка база у болницама и домовима здравља, уводе се стандарди пружања медицинске помоћи. Међутим, руски лидер је приметио да „у неким клиникама још увек није сва опрема пуштена у рад због недостатка стручњака и потрошних материјала“.
Како је саопштила информативна служба Кремља, рад на развоју здравства се наставља. Тако је Путин истакао да треба избегавати непотребне трошкове и да је потребно оптимизовати мрежу болница и домова здравља, захваљујући чему ће у будућности расти плате медицинских радника и квалитет медицинских услуга.
Руски председник сматра да се федералне клинике могу спустити на регионални ниво само уколико су региони спремни да преузму трошкове њиховог одржавања.
На састанку о проблемима здравства, Путин је предложио да се размотри укључивање појединих видова високотехнолошких медицинских услуга у систем обавезног здравственог осигурања. Он је напоменуо да је у овом тренутку „свих 12 центара високих медицинских технологија ушло у радни ритам, ту су формиране добре, да не кажем одличне екипе стручњака - скупљали смо их по целој земљи, враћали из иностранства, само у претходној години извршили су више од 50 хиљада високотехнолошких операција. У целој земљи укупно је извршено више од 505 хиљада таквих операција, прецизирао је руски председник, приметивши да их је у 2005. години било готово 10 пута мање.
Он је истакао да сваки од тих центара опслужује становништво 20-25 региона. Финансирање високотехнолошких операција из федералног буџета је од 2006. године порасло готово 10 пута.
„Без обзира на постигнуте успехе, развој високотехнолошке медицине треба да се настави. У наредне три године морамо да најмање 1,5 пут повећамо обим високотехнолошке медицинске помоћи у поређењу с 2013. годином“ - рекао је Путин.
Он се осврнуо „на посебно осетљиво питање - оптимизацију мреже буџетских медицинских установа“.
„Ми знамо до чега су ту довели површни, формални, чисто бирократски приступи, на пример, какве реакције код људи је изазвало затварање болница и породилишта на селу, у малим градовима, где осим здравствених установа ничег другог није ни било. Такве структурне реформе су недопустиве“ - упозорио је председник Русије.
Он је нагласио да су потребна „проверена, аргументована решења, стални и отворени дијалог с грађанима, анализа треба да буде здрава, наравно, потребна је стриктна контрола од стране федералних и регионалних власти.
Путин је истакао да су за то потребни „јасни и ефикасни механизми управљања структурним реформама у здравству“.