Русија прави свој „интернет“ за државне институције и специјалне службе
ПРОЈЕКАТ БЕЗ ПРЕСЕДАНА ПОВЕРЕН ГЕНЕРАЛУ АЛЕКСАНДРУ СТАРОВОЈТОВУ
- Све руске службе имају своју затворену електронску пошту и мобилну везу, али користе услуге различитих оператера - „Ростелекома“, „МегаФона“ и других, а добар део интернет-саобраћаја између Кремља и највиших државних инстанци фактички иде преко територије САД
- Јединствене мреже за специјалне комуникације има неколико земаља на свету, а највећа је америчка SIPRNET коју је створио Пентагон
РУСКЕ тајне службе - у складу са указом председника Владимира Путина - намеравају да створе јединствену мрежу за размену информација и чувања тајних података. Ову мрежу ће користити све руске службе, објавио је московски дневни лист „Комерсант“.
Овај пројекат, без преседана по величини, могао би да реализује Центар за информационе технологије и системе органа извршне власти, на чијем челу је један од твораца Федералне агенције за владине везе и информације војни генерал Александар Старовојтов.
„Традиционални приступи изградњи и информационој безбедности комуникационих веза специјалних корисника, засновани на коришћењу ресурса мрежа за комуникацију обичних корисника, не обезбеђују довољну заштиту мрежа за везу и система управљања од сајбер утицаја и штетних програма приликом реализације специјалних информационих операција, напада сајбер терориста и других облика сајбер криминала“ , речено је листу у руској Влади.
У јануару 2013. Путин је наложио ФСБ да осмисли државни систем за предвиђање и спречавање сајбер напада на информационе ресурсе земље. У августу текуће године ФСБ је израдио нацрт закона о информационој безбедности Русије, а такође предложио пооштравање кривичне одговорности за хакерске нападе.
Иако све руске службе имају своју затворену електронску пошту и мобилну везу, оне користе услуге различитих оператера - „Ростелекома“, „МегаФона“ и других.
Такође, добар део интернет саобраћаја са Старог трга у Кремљ фактички иде преко територије САД. При томе, многи запослени у кремаљској администрацији преферирају коришћење страних сервиса за електронску пошту, таквих као што је Gmail.
У Министарству одбране РФ покретано је питања стварања такве комуникационе мреже, али се сматрало да тај пројекат представља „научну фантастику“. „Чак и да се руски каблови од оптичких влакана поставе поред магистралних канала „Ростелекома“ и „Транстелекома“, приликом изградње мреже свеједно ће морати да се користи амерички Cisco“, саопштили су из руског Министарства одбране.
Јединствене мреже за специјалне комуникације има неколико земаља на свету, а највећа је америчка SIPRNET.
Ту мрежу створио је Пентагон и користе је све америчке службе, Стејт департмент и Бела кућа. Она је пружала добру заштиту од спољних опасности, међутим, пошто је приступ мрежи имао велики број запослених, постојала је могућност инсајдерског цурења информација. То се и догодило, кад је Бредли Менинг 700 хиљада фајлова из те мреже проследио порталу WikiLeaks.