Русија покушава да из САД врати посмртне остатке свог великог композитора Рахмањинова
ЕМИГРИРАО ЗБОГ ОКТОБАРСКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ, САХРАЊЕН У ЊУЈОРКУ
Гроб Сергеја Рахмањинова
- ЛИМОНОВ: Рахмањинов прах мора бити враћен у Русију и сахрањен поред куће у којој се родио. Његови потомци су се одавно американизовали… То су праунуци и чукунуци са таквом количином неруске крви да могу да иду дођавола! Какво право ти странци, који не умеју ни руски да говоре, имају на нашег, руског композитора?
САХРАЊЕН 1943. у Сједињеним Америчким Државама, Сергеј Рахмањинов, један од највећих композитора и пијаниста 20. века, добио је америчко држављанство непосредно пред смрт.
Данас, руске културне власти желе да врате у земљу његове посмртне остатке како би га сахраниле у родном Новгороду, на северозападу Русије. Њиховом науму се, међутим, противе потомци славног музичара.
Само два дана након што је Димитриј Медведев позвао руске редитеље да снимају оригиналне филмове о темама из националне историје, власти у Москви су најавиле да желе да врате тело славног композитора у домовину.
„Ако је веровати америчким изворима, Сергеј Рахмањинов је велики амерички композитор руског порекла“, изјавио је љутито руски министар културе Владимир Медински, оптужујући Сједињене Америчке Државе да су „арогантно приватизовале Рахмањиново име“.
Медински сматра да људи у Америци погрешно мисле да је Рахмањинов Американац и навео да је његов гроб у Њујорку „запуштен и у јадном стању“.
Како преноси француски Фигаро, руски министар културе предлаже да се Рахмањинов сахрани у Новгороду где је рођен и где је провео прве године свог живота.
Вице-губернатор Новгородск области, Александар Смирнов, изјавио је за ТАСС да руске дипломате већ преговарају са Американцима о преузимању Рахмањинових посмртних остатака.
„Наслеђе, душа и таленат Рахмањинова припадају Русији, он је то сам у више наврата рекао“, подсетио је руски пијаниста Денис Мацуев, уметнички директор Фондације Рахмањинов.
Али, дозвола за евентуални повратак Рахмањинова, који почива на њујоршком гробљу, поред супруге и ћерке, зависи од пристанка композиторових потомака, напоменуо је Мацуев, додајући да је непотребно упуштати се у „политичке спекулације“.
„Немамо намеру да радимо против његове воље тако да он остаје тамо. Око тога не треба да буде никакве забуне“, изјавила је за BBC Сузан Ванамејкер, једна од Рахмањинових чукунунука, нагласивши да је у свом тестаменту композитор јасно навео да жели да буде сахрањен у Њујорку.
Рођен у аристократској породици, Рахмањинов је након бекства из Русије, по доласку совјета на власт, сматран издајником иако је за време Другог светског рата слао новац као помоћ Црвеној армији.
Руски писац и политичар Едуард Лимонов поводом створене ситуације је написао:
„Треба трезвено размишљати.
Рахмањинов је умро 1943. године.
Од својих 80 година, он је у иностранство проживео нешто више од 20.
Његови потомци су се одавно американизовали… То су праунуци и чукунуци са таквом количином неруске крви да могу да иду дођавола!
Дакле: какво право ти странци, који не умеју ни руски да говоре, имају на нашег, руског композитора?
Он лежи тамо на Беверли-Хилсу као заробљени мртви корифеј и они га користе.
Мало ли куда емигранта може занети
Рахмањинов је наше национално благо и зато се његов прах мора вратити и бити сахрањен поред куће у којој се родио. У Ивановки, ако се не варам - у Тамбовској области.
А Амери ће се држати за Рахмањинова.
Они имају мало шта своје“.
Танјуг - Факти