Русија почела денонсацију споразума са Украјином о Црноморској флоти
МЕДВЕДЕВ САОПШТИО ДА БИ РУСИЈА БЕЗ ЊИХОВОГ РАСКИДАЊА
ИЗГУБИЛА 11 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Борис Јељцин и Леонид Кучма 1997. Потписују споразум о Црноморској флоти
РУСКИ председник Владимир Путин одржао је ново оперативно саветовање са сталним члановима националног Савета безбедности.
Његов прес-секретар Дмитриј Песков по завршетку саветовања је саопштио:
„Донета је одлука о почетку процеса денонсације низа руско-украјинских докумената. Сасвим конкретно: споразума између Руске Федерације и Украјине о параметрима за поделу Црноморске флоте који је потписан у Кијеву 28. маја 1997. године , споразума између РФ и Украјине о статусу и условима боравка Црноморске флоте РФ на територији Украјине, потписаног у Кијеву 28. маја 1997. године. Такође је започет процес денонсације споразума о међусобни обрачунима повезаним са поделом Црноморске флоте и боравком ЦФ РФ на територији Украјине који је потписан у Кијеву 28. маја 1997. године и споразума између РФ и Украјине о питањима повезаним са боравком ЦФ РФ на територији Украјине који је био потписан у Харкову 21. априла. 2010. године“.
Сат по завршетку саветовања, Путин је упутио у Државну Думу нацрт закона о денонсирању поменутих руско-украјинских споразума, укључујући и споразум који је регулисао услове боравка ЦФ РФ на територији Украјине.
Одмах потом је министарство иностраних послова РФ упутило амбасади Украјине у Москви ноту о намери да стави ван снаге споразуме о Црноморској флоти.
Последњи споразум - из априла 2010. - потписали су Виктор Јанукович и Дмитриј Медведев, а њиме је било предвиђено да ЦФ РФ остане у Севастопољу још 25 година.
Пре почетка денонсације, Медведев је објавио да ће Русија - ако то не уради - изгубити 11 милијарди долара.
У саветовању су учествовали: премијер Дмитриј Медведев, спикери оба дома парламента - Валентина Матвијенко и Сергеј Наришкин, шеф администрације Кремља Сергеј Иванов, секретар Савета безбедности РФ Николај Патрушев, министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев, шеф дипломатије Сергеј Лавров, министр одбране Сергеј Шојгу, директор ФСБ Александар Бортњиков, директор Спољне обавештајне службе Михаил Фрадков и стални члан Савета Борис Гризлов..