Русија почела да уништава нелегално увезени сир, парадајз, свињетину, брескве...

ПРВЕ КОЛИЧИНЕ УНИШТЕНЕ У БЕЛГОРОДСКОЈ ОБЛАСТИ, ПЕТЕРБУРГУ...

        РУСИЈА је, као што је и обећала, почела у да уништава нелегално увезене производе из земаља којима је Русија увела ембарго као одговор на антируске санкције - САД, Канаде, ЕУ, Аустралије и Норвешке.

        Првог дана ступања на снагу председничког указа, који обавезује Росељхознадзор (Федерална служба за ветеринарски и фитосанитарни надзор) да конфискује и уништава намирнице увезене у земљу кршењем ембарга, откривено је 400 тона намирница, уништено је 290 тона јабука, брескви, свињетине, парадајза и сира.

        На пример, у пограничној Белгородској области заплењених девет тона сира ваљак од 45 тона је „пеглао“ безмало сат времена на градском полигону за комунални отпад.

        Контроле се спроводе само на основу пријаве царине или ФСБ. Када од неког од њих добије сигнал, служба за фитосанитарни надзор спроводи контролу, и то у присуству тужилаштва.

        Тако ће после једне контроле 20 тона немачког сира, који подлеже санкцијама, бити уништено у Санкт Петербургу. У Саратову је на локалним пијацама пронађено и припремљено за спаљивање у пећи 30 килограма воћа. У Брјанској и Смоленској области биће уништено више од 60 тона брескви, нектарина и парадајза.

        Такође, партија од више од 40 тона бресака и нектарина, која је стигла транзитом из Белорусије са сумњивим сертификатима, биће уништена у Санкт Петербургу. Око 19,5 тона бресака и нектарина, за које је као земља порекла био наведен Мароко, заплењено је у Псковској области - и та роба ће бити уништена.

Контрола Росељхознадзора

        У Московској области откривено је приближно 1,5 тона свињенитине произведене у Ирској, Пољској, Данској, Шпанији и Великој Британији, која такође подлеже уништавању. Још 40 тона санкционисаних производа - парадајз, јабуке и шаргарепа из Пољске - пронађено је у Москви и послато на уништавање.

        Осим тога, на аутопуту „Москва-Минск“ задржана су три теретна возила са бресквама и нектаринама укупне тежине 73 тоне, које такође подлежу уништавању.

        „Приметан је нагли пад биљних производа који се увозе у нашу земљу. Док је пре 6. августа преко граничног прелаза „Краснаја горка“ у Смоленској области пролазило 170 возила дневно, данас тај број није већи од 70“ - саопштио је Росељхознадзор у петак.

        При том, апсолутна већина њих вози робе белоруског порекла, истиче служба. И само мали део, не више од 20 возила, припада извозницима из даљег иностранства. „Тако да се може извући закључак да су несавесни европски извозници обуставили продају својих производа којом се крше узвратне мере наше земље на економске санкције Запада“ - наводи руска служба.

         „То је, чини ми се, главни резултат овог указа. Предузетници се већ просто боје да превозе, схватајући да ће им једноставно одузети робу и да ће имати финансијски губитак“ - рекао је министар пољопривреде Русије Александар Ткачов у интервјуу телевизији „Русија 24“.

        Други циљ уништавања производа под санкцијама је подршка руским пољопривредницима.

        „Ми тиме штитимо наше домаће пољопривредне произвођаче. То је изузетно важно, зато што ми не можемо да конкуришемо са ђубретом, с производима нејасног порекла. У сваком смислу то је исправна, политички одмерена одлука“ - сматра Ткачов.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари