Русија може вратити бирачима право гласања „против свих кандидата”

ПРЕМИЈЕР ДМИТРИЈ МЕДВЕДЕВ НИЈЕ ПРОТИВ

ОТВАРАЊА РАСПРАВЕ О ТАКВОЈ МОГУЋНОСТИ

Дмитриј Медведев

  • „Таква могућност је корисна зато што даје прилику да се изјасне и они који не подржавају ни једну партију и ни једног кандидата. Такви само у том случају имају прилику да то директно и на изборима искажу” - рекао је Дмитриј Медведев
  • Шеф руске ЦИК Владимир Чуров био против са оваквом аргументацијом: „Кандидат „против свих” не постоји у природи. Гласови које он добије - поделиће партије - победнице на изборима. А већина сматра да то није поштено”

         У РУСИЈИ је поново покренута иницијатива да се на изборне листиће врати могућност гласања „против свих кандидата“. 

         Ову могућност начелно је подржао и председник владе РФ Дмитриј Медведев. Своју позицију - у интервјуу телевизији „Русија 24“ - објаснио је овако: „Размишљао сам о томе. Не кријем да сам о могућности гласања против свих разговарао и са колегама. У принципу нисам против, мада мој однос према тој могућности није једнозначан“.

         Медведев је нагласио да „против свих кандидата“ може донети одређену политичку корист. Упозорио је притом да за том могућношћу не постоји превелика потреба с обзиром да на руским парламентарним изборима по правилу учествује велики број партија. Изјашњавање „против свих кандидата“ - нагласио је - имало би више смисла када би број партија на изборима био знатно мањи.

         Медведев је на крају ипак подвукао: „Таква могућност је, упркос свему, корисна зато што даје прилику да се изјасне и они који не подржавају ни једну партију и ни једног кандидата. Такви само у том случају имају прилику да то директно и на изборима искажу”.

         Руски премијер је истовремено указао да такви бирачи, додуше, имају прилику да не гласају ни за кога од предложених кандидата, а могу на гласачком листићу напросто сами дописати да су против свих. Све у свему, закључио је Медведев, о том питању се може разговарати и ја предлажем да се та тема отвори.

         Он је, да подсетимо, још 2011. - после тадашњих парламентарних избора - изјавио да сматра могућим враћање гласања „против свих”. Тада је о томе рекао: „Ако то уведемо, ништа страшно се неће догодити. Међутим, то би, по мом мишљењу, био прилично чудан начин изражавања свог мишљења и изборне воље”.

         Те године је шеф руске Централне изборне комисије Владимир Чуров саопштио да „против свих кандидата” неће бити укључено у изборне листиће. Он је тада рекао: „Кандидат „против свих” не постоји у природи. Гласови које он добије - поделиће партије - победнице на изборима. А већина сматра да то није поштено”.

         Отварањем могућности гласања „против свих кандидата” сматра се - дозвољавањем такозваног протестног гласања. Некад се - у разним земљама - догађало да непостојећи кандидат „против свих” добије највише гласова.

         Могућност повратка „против свих кандидата” на руске изборе прва је иницирала Валентина Мантвиенко, председник Савета Федерације (горњег дома руског парламента). Она је 25. септембра изјавила: „Протекли избори су показали да живимо у новим политичким условима, у условима нарастајуће политичке конкуренције. Лично сам спремна да иницирам расправу о одговарајућој промени изборног законодавства”.

         Њену иницијативу је подржао милијардер Михаил Прохоров, лидер партије „Грађанска платформа”. Он је дословно рекао: „Људи морају имати право да кажу „не” свим кандидатима који изађу на изборе”.

         Противници идеје сматрају да „против свих” може бити и корисно и обавезујуће само уколико би неизлазак на изборе повлачио одговарајућу казну.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари