Русија изнела шест нових доказа да малезијски Боинг није оборен ракетним системом „Бук“

ЗАХАРОВА ОСПОРИЛА НАМЕРУ ХОЛАНЂАНА

ДА ФОРМИРАЈУ ТРИБУНАЛ ПРЕ ОКОНЧАЊА ИСТРАГЕ

  • У писму које је заменик шефа Росавијације, Сергеј Сторчевој, упутио председнику холандског Савета за безбедност Тибеу Јустри, посебно се указује: „Распоред оштећења на авиону, њихов опсег и густина, нису у складу са објављеном тачком експлозије ракете и њеним положајем у простору. Самим тим је неправилно утврђено и могуће место са којег је ракета била лансирана“

        ДОДАТНА истраживања и експерименти обављени у Русији - довели су до откривања шест нових чињеница које указују да су нетачни холандски закључци о месту лансирања и типу ракете којом је оборен малезијски Боинг 777 изнад Донбаса.

        Ово се наглашава у писму које је заменик шефа Росавијације, Сергеј Сторчевој, упутио председнику холандског Савета за безбедност Тибеу Јустри.

        Холанђани - да подсетимо - тврде да је малезијски путнички авион оборила експлозија (са леве стране пилотске кабине) бојеве главе серијске ракете 9М38 лансиране из система „Бук“.

        У писму Сторчевоја се овим поводом указује и упозорава:

        „Нове важне чињенице, које указују на нетачност података који се наводе у коначном извештају, су ове: ако се претпостави (као у извештају) да је авион оборен ракетом система „Бук“ - онда се не подударају подаци о карактеристикама „шрапнела“ ракете са оштећењима на трупу авиона које се наводе у извештају јер „Бук“ таква оштећења не прави. Најмање један „шрапнел“ се по изгледу не слаже са комадићима бојеве главе серијске ракете 9М38 након њене експлозије“.

        Сторчевој у писму указује и да рад дистанционог детонатора ракете 9М38 не одговара околностима под којима је погођен малезијски Боинг, а и да се се подаци из извештаја о положају ракете у моменту експлозије не слаже са оштећењима на корпусу авиона.

        Сторчевој је разјаснио и због чега холандска тврдња о месту лансирања ракете не одговара „техничким карактеристикама и принципима функционисања ракета 9М38“:

        „Распоред оштећења на авиону, њихов опсег и густина, нису у складу са објављеном тачком експлозије ракете и њеним положајем у простору. Самим тим је неправилно утврђено и могуће место са којег је ракета била лансирана“.

        Сторчевој је посебно указао да се никакви закључци не могу изводити са позивањем на трагове фарбе и експлозива (смеса тротила и хексогена) на остацима авиона јер се користе за производњу готово свега што обара авионе и ракете.

        Званична је, иначе, одреаговала и на намеру Холандије да пре окончања истраге иницира формирање трибунала који би се бавио трагедијом малезијског авиона.

        Портпаролка Министарства иностраних послова РФ Марија Захарова упозорила је да та намера „противречи и здравом разуму“:

        „Такав приступ - независно од тога о ком се авиону ради и о којој земљи је реч - сведочи да не постоји жеља да се утврди шта се заиста догодило. О намери да се се одмах за кривце прогласе они на које је кривица била сваљена на самом почетку. Формирање било каквих трибунала пре завршетка истраге заиста противречи и самом здравом разуму“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари