РОГОЗИН: Објединићемо могућности свог и кинеског глобалног навигационог система
РУСИЈА СПРЕМНА ДА СА САД ПРЕГОВАРА О СТАНИЦАМА ГЛОНАСС НА АМЕРИЧКОЈ ТЕРИТОРИЈИ
- Потпредседник Владе РФ: „Видимо велику перспективу за сарадњу... Наш систем је претежно оријентисан на северне географске ширине, а кинески систем је јужнији. Допуњујући се, можемо да створимо највећег конкурента било којем навигационом систему“
РУСИЈА сматра да је неопходно да настави разговоре о отварању станица ГЛОНАСС на америчкој територији, изјавио је потпредседник Владе Русије Дмитриј Рогозин на форуму „Технопром 2014“.
„Без обзира на неке тешкоће које смо имали са САД, сматрамо да је неопходно наставити сарадњу.
Та сарадња треба да се заснива на паритету и пропорционалности“ - казао је Рогозин.
Он је истакао да од 90-их година на територији Русије функционише 11 GPS станица.
„Вероватно смо с правом очекивали слободно размештање таквих ГЛОНАСС станица. То питање је очигледно политизовано. Ту су кренуле приче да ће те станице имати извиђачку, шпијунску функцију“ - рекао је руски вице-премијер.
Међутим, по његовим речима, од 1. јуна GPS станице биле су подвргнуте „одређеном утицају, како не би могле да се користе за војне циљеве“.
Притом, на цивилне кориснике се то никако није одразило.
Ако се решење ипак не пронађе, проблем с навигацијом нико неће имати,јер је, по Рогозиновом мишљењу, систем ГЛОНАСС већ постигао високе радне показатеље.
„Ако смо раније одређивали прецизност од највише 35 метара, сада је то 2,8. Због сталног пораста захтева корисника, систем се стално модернизује“ - уверава Рогозин.
Он је прецизирао да је план да се постигне прецизност система од 0,6 метра до 2020. године.
„Остављамо три месеца за преговоре с нашим америчким партнерима. Надам се да ће нас чути не само у одговарајућим навигационим службама САД, већ и у Вашингтону“ - истакао је Рогозин.
Он је прецизирао да би ГЛОНАСС у будућности могао да буде појачан капацитетима кинеског навигационог система.
„Видимо велику перспективу за сарадњу... Наш систем је претежно оријентисан на северне географске ширине, а кинески систем је јужнији. Самодопуњујући се, можемо да створимо највећег конкурента било којем навигационом систему“ - сматра Рогозин.
Генерално је, сматра руски вице-премијер, боље радити заједно, а не бити конкуренција.
„Тржиште навигационих услуга не трпи пренемагање и натезање NATO.
Тај систем треба да буде отворен за све навигационе системе.
Одлуке о стандардима треба да се доносе уз обавезно учешће Русије и наших кинеских колега“ - нагласио је Рогозин.