Равно 53 одсто Руса гласало би за православну партију

ЗА ИСЛАМСКУ ПАРТИЈУ БИ ГЛАСАЛО 44-68 ОДСТО

У РЕПУБЛИКАМА РФ ГДЕ ЈЕ ИСЛАМ ВЕЋИНСКА ВЕРА

  • Чак 37% Руса сматра да се налази у понижавајућем положају

        РУСКА агенција за друштвене технологије „Политех“ сумирала је резултате анкете на тему „Национално питање у друштвено-политичком животу“, спроведене у мају и јулу 2013. на узорку од 4.070 људи у више од 400 градова Русије.

        Ова анкета спроведена је на иницијативу Комисије за међунационалне односе и слободу савести Цивилне коморе РФ.

        Према подацима друштвеног истраживања, 53% грађана словенске националности гласало би за православну партију, као и око 45% припадника неруских народа православне вере из Поволжја и Сибира.

        Према анкети, 37% Руса осећа да се налази у понижавајућем положају.

        У Москви и Московској области, u Санкт Петербургу и Лењинградској области број грађана тог мишљења достиже 46%, а у републикама северног Кавказа - 42%, у Сибиру и Поволжју - по 30%. Социолози Политеха то објашњавају тиме да међуетнички односи у Русији имају конфликтни карактер“, а  да „Руси губе јер су у сукобу са сложним имигрантским заједницама“.

        Међутим, само 29% испитаника (33% Руса у Московској и Лењинградској области, 29% - у другим областима и покрајинама, 25% - у сибирским републикама, 22% - на северном Кавказу и 17% - у Поволжју) је за додељивање посебног статуса Русима.

        Против посебног статуса Руса је већина (од 82% до 87%) припадника неруских народа који су већина у федералним јединицама РФ.

        За исламску партију би дало гласове 44-49% испитаника у републикама где је ислам већинска вера, а у Чеченији и Ингушетији њој би дало гласове 68% испитаника.

        Истина, на изборима за Државну думу, за исламску партију гласао би свега 1,1% испитаника. Ипак, на регионалним изборима, она би могла постати озбиљна политичка снага.

        Сумирајући резултате анкете, социолози Политеха истичу да у Русији расте национализам. „Неке републике би се већ сад могле назвати исламским“, а „становници Московске и Лењинградске области и северног Кавказа имају дијаметрално супротне ставове о многим питањима“.

        Директор Института за националну стратегију Михаил Ремизов процењује да је у Русији на делу политизација ислама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари