Посебно се инсистира на уклањању Стаљина и Вишинског

ИНИЦИЈАТИВА ДА СЕ СА ЦРВЕНОГ ТРГА УКЛОНИ

СВИХ 116 ГРОБОВА СОВЈЕТСКИХ РУКОВОДИЛАЦА

  • Тражи се премештање посмртних остатака свих у Пантеон са 150 ниша од црвеног гранита на Федералном војном меморијалном гробљу
  • Ту ће бити сахрањивани хероји Совјетског Савеза и хероји Русије, награђени орденом Светог апостола Андрије Првозваног, председници СССР и РФ, председници Савета министара РФ, премијери РФ, министри, маршали, генерали и адмирали, маршали родова војске, генерал-пуковници, као и учесници војних дејстава и други грађани по одлуци председника и владе РФ

        УРНЕ са посмртним пепелом познатих совјетских политичких и војних руководилаца које су узидане у Кремаљски зид на Црвеном тргу биће пренете у Пантеон са 150 ниша од црвеног гранита на Федералном војном меморијалном гробљу у московској приградској општини Митишчи, преноси агенција „Интерфакс“.

       Одлуку о томе донеће руководство Русије.

       Поменуто војно меморијално гробље има површину од око 55 хектара и 30.000 места, изјавио је руски министар одбране Сергеј Шојгу. На изградњу комплекса потрошено су око 4 милијарде рубаља (близу 94 милиона евра).

       Ово гробље је изграђено у складу са указом председника РФ. На основу одлуке Владе РФ из 2004, на меморијалном гробљу биће сахрањивани хероји Совјетског Савеза и хероји Русије, грађани награђени орденом Светог апостола Андрије Првозваног, председници СССР и РФ, председник Савета министара РФ, премијери РФ, министри, маршали, генерали и адмирали, маршали родова војске, генерал-пуковници, као и учесници војних дејстава и други грађани по одлуци председника и владе РФ.

       Некропољ поред Кремаљског зида, где почива пепео истакнутих припадника Комунистичке партије, чувених војних заповедника, космонаута, као и страних комуниста, отворен је 1917 године.

       Године 1924. на Црвеном тргу је био подигнут и Маузолеј Лењина, који је постао центар Некропоља.

       У периоду од 1920. до 1980. овде су - поред Кремаљског зида с десне стране Некропоља - без кремације били сахрањивани истакнути припадници партије и руководства државе (Свердлов, Фрунзе, Андропов, Черњенко и др.).Али, већина сахрањених поред је била кремирана. Урне са њиховим пепелом узидане су у зид Сенатске куле.

       Поред Кремаљског зида сахрањени су сви војни заповедници са звањем Маршал Совјетског савеза. На спомен-плочама угравирана су њихова имена и године живота.

       Укупно је сахрањено 116 лица, а као последњи - министар одбране СССР, маршал Дмитриј Устинов, који је сахрањен 1984. године.

       Руско историјско-просветитељско друштво за заштиту људских права „Меморијал“ подржало је идеју да се уклоне гробови поред Кремаљског зида.

       „Постојање гробова на Црвеном тргу није умесно“ - изјавио је у четвртак агенцији „Интерфакс“ шеф „Меморијала“ Арсениј Рогински. „У сваком случају, са Црвеног трга, независно од решавања овог проблема, треба да буду уклоњени гробови људи који су повезани са масовним терором, а то су Стаљин, Вишински и други“ - рекао је Рогински.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари