Плаћено образовање није замена за школовање финансирано из буџета

У РУСИЈИ СА НОВОМ ШКОЛСКОМ ГОДИНОМ

СТУПИО НА СНАГУ НОВИ ЗАКОН О ОБРАЗОВАЊУ

  • Закон повећава гаранције државе везане за бесплатно образовање, појачава везу између наставних програма и савременог тржишта рада, а предвиђа и отварање обичних школа за децу инвалиде

        НОВИ ЗАКОН о образовању у РФ ступио је на снагу почетком ове школске године.

        Закон повећава гаранције државе везане за бесплатно образовање, појачава везу између наставних програма и савременог тржишта рада, а предвиђа и отварање обичних школа за децу инвалиде, преноси агенција РИА Новости.

        Према новом закону, држава је дужна сваком да обезбеди бесплатно основно и средње образовање у оквиру федералних државних образовних стандарда. При томе, плаћено образовање не може да замени наставу која се финансира из буџета, наводи се у документу. У супротном, образовно-васпитна установа дужна је да врати сав новац ученику или његовим родитељима.

        Предшколско образовање постаје први ниво у систему континуираног образовања, који обухвата основно, средње и високо образовање. На предшколском нивоу нема завршног испита нити других облика провере знања деце. Дечија настава ће се одржавати бесплатно, али ће за чување деце родитељи, као и раније, морати да плаћају.

        Нови закон даје приоритет инклузивном образовању, које препоставља наставу за децу са посебним потребама не у специјализованим, већ у обичним образовно-васпитним установама. Притом, та деца имају право на наставу и у специјализованим установама.

        Документ предвиђа обавезни завршни испит на крају основне школе. Испит ће се полагати као тест, на специјалним формуларима. За организацију и полагање испита одговараће регионалне власти, али ће формулисање испитних питања остати на федералном нивоу .

        Закон не препоручује ношење одеће, обуће и прибора који може да повреди неког, који садржи обележја неформалних асоцијалних омладинских удружења или који пропагира психоактивне супстанце или противправно деловање. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари