Петорица Руса први Хероји рада након распада СССР

ВРАЋЕНО ВИСОКО ДРЖАВНО ОДЛИКОВАЊЕ ЗА ВРХУНСКА ДОСТИГНУЋА У РАДУ

  • Златне медаље добили: шеф петроградског театра Мариинка Валериј Гергијев, механичар Јуриј Конов, неурохирург Александар Коновалов, машиниста Владимир Мељников и токар Константин Чуманов
  • ПУТИН: Дужни смо да вратимо уважавање према раду и да подигнемо престиж професија на којима се држи земља: инжењера, конструктора, радника, фармера, учитеља и лекара. То је потреба времена и ми морамо бити свесни да моћну и просперитетну Русију можемо створити једино упорним радом

        ШЕФ руске државе Владимир Путин уручио је на Дан пролећа и рада прва поново успостављена почасна звања Херој рада РФ.

        Нови-стари орден, односно златну медаљу, добило је пет људи за које зна цела земља: диригент, неурохирург, механичар, рудар и токар.

        Указ о поновном увођењу одликовања Херој рада Путин је потписао 29. марта ове године, а додељује се за „посебне радне заслуге пред државом и народом и изузетне резултате у државној, друштвеној и привредној делатности“.

        Првих пет ордена Херој рада у постсовјетској Русији добили су:

        Валериј ГЕРГИЈЕВ: Светски познати и признати руски диригент, народни уметник Русије, шеф петроградског Мариинског театра којег сматрају једним од највећих диригената данашњице. Он је васпитао целу плејаду руских уметника светског нивоа.

        Јуриј КОНОВ: Механичар са 38-годишњим стажом, један од водећих стручњака предузећа „Русија-агро“. Почео је да ради у колхозу „Памјат Лењина“ као 20-годишњак. Пионир је у примени нових технологија у земљорадњи чиме је омогућио повећање приноса шећерне репе и сунцокрета.

        Александар КОНОВАЛОВ: Водећи стручњак Русије у области неурохирургије, академик, директор Института за неурохирургију „Бурденко“. Као представник лекарске династије у институту за неурохирургију, прошао пут од ординирајућег лекара до директора. Под његовим руководством, овај Институт је постао један од највећих у свету и чврсто заузео лидерски положај као научна и лекарско-неурохируршка установа. Лично је оперисао више од 10 хиљада људи и у праксу увео микронеурохирургију.

        Владимир МЕЉНИК: Машиниста на машини за извлачење руде у руднику „Котинскаја“ у Кемеровској области. У априлу 2006. године његова радна бригада је за један месец извукла 470,1 тона угља, а на крају године први пут је у историји руске производње угља ова бригада добила 4,1 милион тона угља из једне јаме. У марту 2010. године, бригада Мељникова је остварила нови рекорд у месечној производњи угља - 707,2 тоне.

        Константин ЧУМАНОВ: Висококвалификовани токар шесте групе фабрике за производњу машина у Чељабинској области. Његови новаторски предлози променили су технологију производње магнета.

        Он је увео оригиналне методе и начине токарске обраде уз примену специјалних инструмената за резање метала.

        Уручујући у Кремљу златне медаље, Владимир Путин је рекао: „Ваши живот и ваш рад - блистав су пример за многе од нас, посебно за младе људе који ће се уверити да Отаџбина види и зна да по заслузи оцени врхунске резултате светског нивоа. Дужни смо да вратимо уважавање према раду и да подигнемо престиж професија на којима се држи земља: инжењера, конструктора, радника, фармера, учитеља и лекара. То је потреба времена и ми морамо бити свесни да моћну и просперитетну Русију можемо створити једино упорним радом.“

        Захваљујући се председнику РФ, Гергијев је нагласио: „Ми сутра у Мариинки не отварамо текнову сцену. Отварамо цео нови - огромни театар. Надам се да наше представе и концерти дају људима прилику да осете срећу што живе у оваквој стабилној и богатој земљи“.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари