Олег Остапенко нови директор Руске космичке агенције

ПУТИН ИСТОВРЕМЕНО ОДОБРИО ФОРМИРАЊЕ

ОБЈЕДИЊЕНЕ РАКЕТНО-КОСМИЧКЕ КОРПОРАЦИЈЕ

Олег Остапенкo

       РУСКИ премијер Дмитриј Медведев данас је сменио Владимира Поповкина са дужности директора Федералне космичке агенције Роскосмос.

       Истовремено је на ту функцију именовао Олега Остапенка који је досад био на дужности заменика министра одбране за науку и иновације.

       „Читав живот се бавитe космосом са високих војних функција.  Неће Вам бити лако јер је у току модернизација управљања космичком граном. Желим Вам успеха и надам се да ће проблеми које, на жалост, у последње време имамо, вашим доласком у Роскосмос бити превазиђени. Надам се да ће сва будућа лансирања бити реализована у складу са утврђеним плановима и веома је важно да буду прорачунате не само организационе последице, већ и финансијске последице свих активности. Све што ради Роскосмос треба да буде усаглашено са државним плановима развоја“ - ракао је Дмитриј Медведев. 

Шта подразумева руска космичка реформа?

 

       Председник РФе Владимир Путин одобрио је формирање обједињене ракетно-космичке корпорације око Научно-истраживачког института за производњу космичких апарата. Учинио је то током састанка са потпредседником Владе Дмитријем Рогозином, који му је изложио план реформе ракетно-космичке индустрије.

       „Предлажемо да остане Федерална космичка агенција (Роскосмос) као орган извршне власти који ће имати функцију системског интегратора и државног наручиоца програма које треба да реализује индустрија“ - истакао је Рогозин.

       „Наш предлог се своди на то да се конструктори и произвођачи ракетно-космичке технике обједине у оквиру једне корпорације, која би могла бити основана као акционарско друштво“ - наставио је руски вице-премијер.

       Оснивање „Обједињене ракетно-космичке корпорације“, према Рогозиновим речима, омогућиће не само спровођење јединствене политике и равномерно оптерећивање производних капацитета, већ и одустајање од коришћења стране електронике у руским ракетама.

       Владимира Путина је занимало да ли би то омогућило стварање такве структуре која би могла да ради на тржишту, а да истовремено задовољава потребе руског одбрамбеног сектора.

       Вице-премијер је истакао да многи производи ове индустрије имају двојну намену. Као пример је навео систем ГЛОНАСС „за који постоји огромно цивилно тржиште, али који истовремено има и озбиљан одбрамбени значај“. „Шема коју предлажемо, и коју сте Ви тад подржали, усмерена је управо на реализацију тих задатака - спајање цивилног и одбрамбеног потенцијала“ - рекао је Дмитриј Рогозин.

       Из Роскосмоса су раније саопштили да најоптималнијим сматрају формирање отвореног акционарског друштва „Обједињена ракетно-космичка корпорација“, у којем ће удео капитала државе у наредне две-три године износити 100%.

       Претпоставља се да ће у корпорацију ући сва индустријска предузећа и конструкторски бирои ракетно-космичке индустрије, осим неколико војних предузећа.

       По процени смењеног директора Роскосмоса Поповкина, оснивање корпорације трајаће око годину дана после потписивања одговарајућег председничког указа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари