Најбољи Кинези, Русима по две златне и сребрне медаље

У МОСКВИ ОДРЖАНА 45. МЕЂУНАРОДНА ОЛИМПИЈАДА ИЗ ХЕМИЈЕ

         РУСКИ гимназијалци освојили су 45. Међународну олимпијаду из хемије, одржану на Факултету за хемију Московског државног универзитета „Ломоносов”, а сва четири руска такмичара освојили су медаље.

         Матуранти Никита Шлапаков и Јевгениј Гуљак освојили су златну медаљу, а њихов вршњак Артјом Бојчук и ученик десетог разреда Михаил Јагофаров по сребро.

         „Задаци су били веома тешки, низашта није било довољно времена, а задатак није био да се реши све него што више”, рекао је после церемоније доделе медаља Артјом Бојчук. „Јер, на таквим такмичења не проверава се колико је савладано школско градиво, већ треба демонстрирати знање и осмислити ток решавања задатка. Тиме је врло забавно бавити се у слободно време, јако тешко на оваквим такмичењима.”

         Поред осталог, учесници Светске олимпијаде из хемије – а на њој су учествовали гимназијалци из 75 земаља – морали су да изврше синтезу различитих сложених материја, да опишу својства материјала који још није створен, репродукују хемијски састав алге.

         После експерименталног дела, многи су излазили из лабораторије скрушено ширећи руке: успели су да ураде само минимум задатака. Организатори су их надмудрили, учесници су се дошаптавали на свим светским језицима.

         „Постоји две врсте олимпијада из хемије: „европске” и „азијске””, прича доктор физичко-математичких наука, вишегодишњи руководилац руске репрезентације и један од организатора ове олимпијаде Вадим Јерјомин. „На „азијским” олимпијским играма потребно је брзо и правилно решавати задатке по познатим алгоритмима. Ми ћемо се трудити да задатке учинимо што „европскијим”, тако да сви морају да се добро помуче над њима.”

         Очигледно су се аутори задатака баш добро потрудили. Али, управо су се Европљани снашли много лошије него учесници који су у Москву долетели из источних земаља. У укупном пласману руска екипа заузела је пето место, иза Кореје, Кине, Тајвана и Украјине.

         Најбољи у експерименталном и теоретском делу, као и по броју скупљених поена, биле су екипе Кине, Тајпеја и Кореје.

         „Сматрам да је наша екипа достојно репрезентовала земљу”, рекао је руководилац екипе, професор на Факултету за хемију Московског државног универзитета Иља Глебов. „Пето место је неки наш просечан резултат, некад смо мало бољи, некад мало лошији. За разлику од Кине, ми не можемо да окупимо наше најбоље гимназијалце на осам месеци и циљано их припремамо за будућа такмичења. Неколико недељних окупљања у току године, и то је то.”

         На међународној олимпијади гимназијалаца учествују млади који су победили на државној олимпијади гимназијалаца за одређени предмет и по правилу су прошли специјалну селекцију.

         „Успех на таквим такмичењима зависи, пре свега, од научне школе која постоји у земљи”, сматра ректор Московског државног универзитета Ломоносов академик Виктор Садовничиј. „Штавише, ту се такмиче хемичари, а та наука је пратила човечанство током целог његовог развоја, од најстаријих времена. Сматрам да смо направили одличну олимпијаду и да су сви учесници демонстрирали одлично знање, огромне способности и да су стекли непроцењиво искуство.”

         Ове године руску репрезентацију чинили су гимназијалци из Казања, Чељабинска, Новосибирска и Нојабрска.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари