МОСКВА: Венецијанска комисија да оцени легитимност одлука Врховне Раде Украјине

УКРАЈИНСКИ ПАРЛАМЕНТ ОДЛУКЕ ДОНОСИ ПОД ПРИТИСКОМ НАОРУЖАНИХ БАНДИ

Сергеј Наришкин

          РУСИЈА се обратила Венецијанској комисији са молбом да оцени легитимитет одлука које је донела Врховна Рада Украјине - саопштио је председник доњег дома њеног парламента (Државне Думе) Сергеј Наришкин.

          Москва - иако признаје легитимност парламента Украјине - више пута је исказивала забринутост због тога што се у њему олуке доносе под притиском, а Наришкин је указао:  

          „Услови рада неких посланика Врховне Раде су се променили, као и услови имунитета и безбедности. Очигледно је да се на неке од њих врши притисак што се генерално одражава на легитимитет донетих одлука“ - изјавио је Наришкин на првом заседању новоформиране радне групе за правну анализу законодавних процедура доношења нормативних правних аката у Украјини.

          Сличну процедуру Русија је одлучила да покрене и у Парламентарној скупштини савета Европе ПССА.

          „Ових дана сам поднео такав захтев правној комисији ПССА, она га је примила без обзира што нас тамо стално критикују. Енглези су чак предложили да се руској делегацији ускрати право учешћа у раду ПССА. Након дугих реплика и спорова, доказали смо да морамо заштитити интересе својих грађана“ - рекао је заменик председника Комитета ДД РФ за међународне односе Леонид Калашњиков.

          Он је објаснио да је предмет упита: да ли су одлуке Врховне Раде Украјине донете после 21. фебруара легитимне, поготово оне које се тичу аутоматског враћања Устава из 2004. и одлука донета 24. фебруара о уклањању многих судија Уставног суда Украјине.

          Владимир Путин је, коментаришући ситуацију у Украјини, нагласио да Москва да парламент те земље сматра само „делимично“ легитимним. И истакао да у овом тренутку у Украјини не постоји друга легитимна власт.

          „Наравно да је Врховна Рада легитиман и законито изабрани орган, у то нико не сумња. Али, њене одлуке су нелегитимне јер се доносе под притиском наоружаних терористичких банди. Како можете да говорите о слободи гласања Пјотра Симоњенка (лидера Комунистичке партије Украјине) ако је његово партијско седиште заузето и опљачкано, а кућа у којој живи спаљена? Како се може говорити о слободном гласању посланика Партије региона ако су њихове канцеларије опљачкане и њихове се породице узимају за таоце?“ - каже московски политиколог Сергеј Марков.

          Венецијанска комисија је експертско-консултативни орган при Савету Европе задужен за питања уставног законодавства. У њен састав улазе представници свих 47 држава Савета Европе и још 12 држава међу којима су Казахстан, Киргистан, САД, Бразил, Мексико, Чиле, Перу, Кореја, Мароко, Алжир, Тунис и Израел.

          Шест држава - Белорусија, Аргентина, Канада, Уругвај, Јапан и Ватикан - имају статус посматрача или придружених чланова.

          Комисија доноси закључке на молбе парламената, влада и шефова држава Савета Европе и Европске Уније.

          Правни ставови Венецијанске комисије уграђени су у више од 50 одлука суда у Стразбуру.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари