Москва тврди да нафтна компанија „Росњефт“ није тражила пооштравање контрасанкција

ДНЕВНИ ЛИСТ „КОМЕРСАНТ“ ПРЕТХОДНО ОБЈАВИО ДА „РОСЊЕФТ“ ТРАЖИ ДА И РУСИЈА ЗАИГРА ПО „ПРАВИЛИМА САД“

  • „Комерсант“ штампао да највећа руска нафтна компанија предлаже - поред осталог - заплену имовине западних земаља и њихових држављана у Русији као меру обезбеђења за неизвршене уговоре. Уз наглашавање да САД из године у годину без дозволе суда заплењују имовину целих земаља и појединих компанија и да то чине само на основу декрета председника САД
  • Наводно је „Росњефт“ предложила и да се замрзне пројекат гасовода Јужни ток - уверена да ће на крају проблеме имати ЕУ, а не Русија

        ПОРТПАРОЛ председника РФ Дмитриј Песков демантовао је информацију да је председник „Росњефти“ Игор Сечин наводно упутио шефу државе предлоге за ширење и пооштравање руских контрасанкција.

         „То апсолутно не одговара истини, та информација да је наводно „Росњефт“ припремила неке предлоге санкцијске природе“ - рекао је Песков.

         „Нема ни речи о припреми било каквих предлога“ - прецизирао је он.

         „Није истина да постоје неки предлози Росњефти“ - рекао је Песков.

        Претходно је лист „Комерсант“ навео да је „Росњефт“ наводно предложила списак мера за помоћ привреди у условима кризе и санкција, од ограничења збрињавања нуклеарног отпада до фактичке експропријације стране опреме.

        Тај лист је тврдио да је документ од више страна послат председнику Владимиру Путину.

         „Росњефт“ је крајње зачуђена појављивањем текста у листу „Комерсант“, који садржи наводе о њеном учешћу у припреми некаквих „предлога“ о контрасанкцијама.

        Менаџмент „Росњефти“, будући да није субјекат доношења политичких решења, сматра да је његов задатак искључиво повећање производње и вредности акционарског капитала у интересу акционара, међу којима има и великих страних инвеститора. Објављивање таквих „предлога“ наноси штету не само компанији и њеним акционарима, већ и целој руској привреди“ - наводи се у саопштењу „Росњефта“.

         „Росњефт“ је још саопштила да наводи садржани у тексту листа „Комерсант“ о некаквим иницијативама компаније о узвратним санкцијама нису истинити. „Росњефт“ предузима све потребне мере у циљу заштите свог пословног угледа и интереса својих акционара, укључујући обраћање суду“ - саопштила је компанија.

„Росњефт“: Време је да Русија  заигра по правилима ЕУ и САД

ЕВО ШТА ЈЕ ПРЕТХОДНО ОБЈАВИО МОСКОВСКИ ДНЕВНИ ЛИСТ „КОМЕРСАНТ“

        РУСКА нафтна компанија „Росњефт“ предложила је председнику Владимиру Путину списак мера за помоћ привреди у условима кризе и санкција, пише „Комерсант“.

        Компанија предлаже да се ограничи међународна сарадња у коришћењу руских модула Међународне свемирске станице, да се забрани збрињавање нуклеарног отпада из земаља ЕУ и САД у Русији.

        Компанија такође предлаже заплену имовине западних земаља и њихових држављана у Русији као меру обезбеђења за неизвршене уговоре. САД из године у годину без дозволе суда заплењују имовину целих земаља и појединих компанија, чине то само на основу декрета председника САД и то образлажу националним интересима САД. Време је да и Русија заигра по „правилима“ САД.

         „Росњефт“ сматра да је оправдано да се уведе обавеза за компаније у нафтно-гасном сектору да врше плаћања по основу дугова према европским и америчким банкама искључиво на основу посебне одлуке Банке Русије. Компанија предлаже да се уведе забрана извоза нафтно-гасне опреме увезене у Русију, уколико је та опрема, или компанија која ју је увезла, обухваћена санкцијама.

         „Росњефт“ предлаже да се размотри могућност увођења стопроцентног авансног плаћања за испоруке гаса Европској унији. Запањујуће је да Русија испоручује гас у виду робног кредита. ЕУ никада и ништа не даје Русији на кредит. Време је да и Русија заигра по „правилима“ ЕУ.

        Треба замрзнути пројекат изградње гасовода „Јужни ток“. Европска комисија је више пута покушала да заустави тај пројекат, али је „Росњефт“ уверена да ће на крају проблеме имати ЕУ, а не Русија. Међутим, Русија узима кредите, „уваљује“ се у дугове и гради „Јужни ток“ од руских средстава, на радост ЕУ.

         „Без обзира на видљиво противљење, ЕУ је изузетно заинтересована за реализацију тог пројекта, пошто се проблем енергетске безбедности Европе решава на рачун Русије.

        У садашњем облику пројекат делује крајње ризично због планова ЕУ да искористи 50 одсто капацитета које је изградио „Газпром“ за транспорт гаса неруског порекла“ - истакао је извор листа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари