Москва се спрема за упумпавање новца у економију по америчком моделу

НА ВЕЛИКЕ ПРОЈЕКТЕ ЋЕ СЕ ТРОШИТИ ПО БИЛИОН И ПО РУБАЉА  ГОДИШЊЕ, УЗ ЗНАЧАЈНО СМАЊЕЊЕ КАМАТА

  • Планира се да концепт буде разрађен у наредна два месеца. Аутори програма, међу којима су и копредседник "ПословнеРусије" Антон Данилов-Даниљан, потпредседник управе ВЕБ-а Андреј Клепач, опуномоћеник председника РФ за заштиту права предузетника Борис Титов, саветник председника Сергеј Глазјев планирају да драматично промене курс политике Централне банке – са ограничавајућег на стимулациони
  • Предложено је и уклањање са девизног тржишта главних добављача долара и евра у земљи - извозника. Они ће морати да девизне приходе одмах трансферишу у буџет, заобилазећи конверзију у рубљама

         РУСКА влада је почела да се бави разрадом идеје необезбеђене емисије новца за подршку привреди.

         То се десило буквално неколико дана након што је председник Владимир Путин изјавио да постоје велике шансе да почне штампање новца у догледној будућности.

         Идеја овог концепта се састоји у активном упумпању новца у привреду и значајном смањењу каматних стопа за кредите у рубљама.

         Економисти предлажу штампање 1,5 билиона рубаља годишње у наредних пет година, усмеравање тих средстава за развој индустрије и подршку стабилно сниженог реалног ефективног курса рубље.

         Аутори концепта сматрају да ће одштампани билиони само елиминисати постојећи дисбаланс, стога страх да ће таква емисиона политика довести до скока инфлације није основан. Јер је количина новца у економији тренутно мања од оптималне.

         Предложено је и уклањање са девизног тржишта главних добављача долара и евра у земљи - извозника. Они ће морати да девизне приходе одмах трансферишу у буџет, заобилазећи конверзију у рубљама, сматрају економисти.

         Биће уведена „мека девизна котрола“ у циљу избегавања шок девалвације, која се може појавити због преливања одштамног новца.

         Она подразумева увођење пореза корпорацијама на куповину девиза, повлачење девизних депозита из система осигуравајућих фондова и забрану банкама да зарађују на девалвацији (нултна девизна позиција).

         Министар за питања "отворене владе" Михаил Абизов по налогу премијера Дмитрија Медведева ће у две наредне недеље формирати радну группу за разматрање програма Столипинског клуба "Економика раста", у оквиру којег је предвиђена еимсија необезбеђеног новца.

         Планира се да концепт буде разрађен у наредна два месеца. Аутори програма, међу којима су и копредседник "ПословнеРусије" Антон Данилов-Даниљан, потпредседник управе ВЕБ-а Андреј Клепач, опуномоћеник председника РФ за заштиту права предузетника Борис Титов, саветник председника Сергеј Глазјев – планирају да драматично промене курс политике Централне банке – са ограничавајућег на стимулациони.

         Резултат спровођења планираних активности требао би да буде економски раст и поновно покретање националне индустријске производње. Међутим, за сада није познато у ком временском периоду би требало очекивати повећање одговарајућих економских показатеља.

         Програм такође предвиђа делимичну промену руководећих кадрова у Централној банци РФ.

         Емисија новца у земљи, за разлику одзападних земаља, носи непотребне ризике пада курса националне валуте и скока инфлације, што неминовно може довести до осиромашења становништва. Ово су више пута изјваљивали сви тренутни "оператери" штапања рубље.

         Низ стручњака истиче да питање није хоће ли или неће бити новчане емисије. При садашњим условима ниске цене нафте, власт једноставно нема други излаз.

         Питање је само: колико дуго ће се одлагати штампање и у каквом облику ће се оно десити.

         Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари