МОСКВА: Амерички сателит пролетео над ДНР у време катастрофе малезијског авиона
МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ РУСИЈЕ ТРАЖИ ОД АМЕРИКАНАЦА
ДА СНИМКЕ ТОГ САТЕЛИТА СТАВИ НА РАСПОЛАГАЊЕ ИСТРАЗИ
- Начелник Главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага Русије генерал КАРТАПОЛОВ: Украјински војни авион Су-25 летео је на 3-5 киломатара удаљености од малезијског авиона и током лета повећао висину. Су-25 је у стању да се дигне на 10.000 висине, а у његовом наоружању су ракете ваздух-ваздух Р-60 које погађају циљеве на удаљеностима до 12, а гарантовано - до пет километара
- Подаци „објективне контроле“ Министарства одбране РФ сведоче да је малезијски Боинг 777 - после прелетања изнад Доњецка - скренуо са дотадашње линије лета целих 14 километара. Додао је још: да је брзну почео да губи када је био 51 километар од украјинско-руске границе
НАЧЕЛНИК Главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага Русије - генерал Андреј Картаполов - саопштио је данас поподне да су „средства објективне контроле“ снимила украјински авион Су-25 који је, нјвероватније, летео према нешто касније обореном малезијском Боингу 777.
„Установљено је и да је тај украјински војни авион повећао висину и да је његова удаљеност од малезијског авиона била 3-5 километара. Су-25 је у стању да се дигне на 10.000 висине, а у његовом наоружању су ракете ваздух-ваздух Р-60 које погађају циљеве на удаљеностима до 12, а гарантовано - до пет километара“ - нагласио је генерал Картаполов.
Он је прецизирао да све што је рекао потврђују видео-снимци Ростовског осматраћког центра, који су показали да су заједно са малезијским у истом коридору истовремено била још два цивилна авиона.
„Потребно је да Украјина објасни због чега је њен авион летео у коридору за путничке авионе и шта је тражио у ешелону којим је летео оборени малезијски авион“ - изјавио је руски генерал.
Према његовим речима, подаци „објективне контроле“ Министарства одбране РФ сведоче и да је малезијски Боинг 777 - после прелетања изнад Доњецка - скренуо са дотадашње линије лета целих 14 километара. Додао је још: да је брзну почео да губи када је био 51 километар од украјинско-руске границе.
Генерал Картаполов је изразио уверење да ће разлог промене курса бити могуће утврдити тек након дешифровања „црних кутија“.
Истовремено је указао: да је Боинг 777 покушао да се врати на дотадашњи курс и да су прошла три минута од момента када је почео да пада до његовог ишчезавања са радара.
Картополов је открио да Министарство одбране Русије располаже космичким снимцима средстава ПВО украјинске армије непосредно пред катастрофу. Ти снимци потврђују: да је амлезијски авион био у домету 3-4 украјинскиа зенитно-ракетних система „Бук-М1“, који су ту били и претходних дана, а на дан катастрофе - још једна батерија „Бук“ појавила се код места Зарошћенскоје.
Генерал Картаполов - не извлачећи из тога никакве крајње закључке - посебно је нагласио: да се подударају време обарања малезијског Боина 777 и „време посматрања“ америчког сстелита који контролише територију Украјине.
„По нашим подацима, над југоисточним областима Украјине пролетео је амерички космички апарат чији задатак је да открива и прати лансирања ракета различитог домета. Ако Американци имају снимке са тог сателита, молимо да их ставе на располагање међународној заједници - да би били детаљно проучени. Јер, случајно или не: заиста се подударају време проласка америчког сателита и време катастрофе малезијског Боинга“.
Званична Москва данас је, иначе, поновила да није снагама Доњецке и Луганске републике предала ни ракетне системе „Бук“ ни било које друго наоружање.