МЕДВЕДЕВ: Забрана не мора важити целу годину ако „санкцијаши“ буду конструктивни
МОСКВА ЗАБРАНИЛА УВОЗ СВИХ ВРСТА МЕСА, РИБЕ, СИРА, МЛЕКА И ВОЋА
ИЗ АУСТРАЛИЈЕ, КАНАДЕ, ЕУ, САД И НОРВЕШКЕ
Дмитриј Медведев
- Амерички произвођачи и извозници пилетине већ поручили Вашингтону да се надају „што скоријем обнављању“ нормалне трговине с Русијом која је за њих „друго највеће извозно тржиште“
- Председник Савеза пољопривреде и хортикултуре Холандије Алберт Јан Мат изјавио је да ће се забрана увоза у Русију крајње негативно одразити на привреду Краљевства. „Холандија је други највећи извозник пољопривредних производа, и Русија је за нас веома важан партнер“ - нагласио је он.
- Данска информативна агенција Ritzaus Bureau истиче да прекид или ограничавање извоза од стране Русије може негативно да се одрази на пољопривреди Данске и доведе до губитака. Извоз данског пољопривредног сектора износи 4,9 милијарди круна (891 милиона долара), или 41 одсто целокупног извоза те земље у Русију
- Утицајни белгијски лист Soir саопштио је да би губици Белгије од забране увоза прехрамбених производа у Русију могли да износе око пола милијарде евра
ВЛАДА РФ увела је једногодишњу забрану на увоз говедине, свињетине, живинског меса, рибе, сира, млека и воћа из Аустралије, Канаде, свих земаља ЕУ, САД и Норвешке, изјавио је данас на седници Владе премијер Русије Дмитриј Медведев.
Та мера је резултат одлуке председника Русије Владимира Путина да уведе забрану на увоз производа из земаља које су увеле санкције против Русије.
При том, санкције које је Русија увела као одговор на потезе Запада неће се тицати дечије хране и роба које ће људи сами куповати у иностранству, нагласио је Медведев.
Шеф руске Владе је додао да се „ограничења уводе на годину дана почев од данас, али ако наши партнери покажу конструктивни приступ питањима сарадње - Влада РФ је спремна да поново размотри рокове важења тих мера“.
Запад, за који је Русија огромно тржиште, сада ће неизбежно имати губитке.
Амерички произвођачи и извозници пилетине надају се „што скоријем обнављању“ нормалне трговине с Русијом.
„Рачунамо на сарадњу с америчком Владом, како бисмо решили ово питање и успоставили нормалне трговинске односе с РФ што је пре могуће“ - наводи се у саопштењу Националног савета произвођача пилетине и Совета за извоз живинског меса и јаја.
У саопштењу се истиче да је Русија за америчке произвођаче пилетине „друго највеће извозно тржиште“.
Данска информативна агенција Ritzaus Bureau истиче да прекид или ограничавање извоза од стране Русије може негативно да се одрази на пољопривреди Данске и доведе до губитака. Извоз данског пољопривредног сектора износи 4,9 милијарди круна (891 милиона долара), или 41 одсто целокупног извоза у Русију.
У Грчкој се плаше озбиљних проблема са извозом воћа и поврћа у Русију, наводе грчки медији.
Конкретно, лист „Вима“ пише да ће одлука Русије „како се очекује, имати директан утицај на грчку привреду, пошто ће то довести до прекида извоза грчких прехрамбених производа у Русију“.
Одлука власти РФ да забрани увоз из земаља које су раније увеле антируске санкције разматрана је у среду увече на ванредном састанку у Министарству пољопривредног развоја и прехрамбених производа Грчке, којем су присуствовали и представници МИП Грчке.
Председник Савеза пољопривреде и хортикултуре Холандије Алберт Јан Мат изјавио је да ће се забрана увоза у Русију крајње негативно одразити на привреду Краљевства.
„Холандија је други највећи извозник пољопривредних производа, и Русија је за нас веома важан партнер“ - нагласио је он.
„Не смеју се потцењивати могуће последице“ - рекао је Мат. - Забрана ће утицати не само на продају, већ и на цене на европском тржишту“.
По његовим речима, та организација подржава политику земље, али жели да Влада учествује у санирању негативних последица изазваних ограничењима које је увела Русија. То питање треба озбиљно размотрити и на европском нивоу, сматра он.
Утицајни белгијски лист Soir саопштио је да би губици Белгије од забране увоза прехрамбених производа у Русију могли да износе око пола милијарде евра.
Према подацима листа, у 2013. години укупан извоз у Русију белгијских намирница, пре свега воћа, износио је 490 милиона евра.
Лист Laatste Nieuws истиче да белгијски произвођачи пољопривредних производа не могу да траже накнаду штете од Европске комисије.
„Ове године принос је био рекордан, и затварање руског тржишта ће бити катастрофа за цео сектор“ - изјавио је директор Центра воћне индустрије Валоније Оливије Варније.