МЕДВЕДЕВ: Санкције Запада неће угрозити војну моћ и безбедност Русије
ОЦЕНИО ДА ЗАПАДНЕ САНКЦИЈЕ ЗА РФ НИСУ САМО ИЗАЗОВ, ВЕЋ И ДОБРА МОГУЋНОСТ ЗА РАЗВОЈ И ПОВЕЋАЊЕ ЕФИКАСНОСТИ
Дмитриј Медведев
- Русија неће уводити санкције ЕУ, нагласио Дмитриј Медведев и подвукао: „Надам се да то неће учинити ни наши западни партнери. Али, ако направе такву грешку, сигуран сам да ће нам интензиван рад на другим тржиштима омогућити да минимизујемо губитке, а можда чак и да остваримо додатни раст“
- „Одбрамбени сектор је увек био наш национални понос. Последњих година одбрамбена индустрија стала је на ноге. Нећемо дозволити да она претрпи штету због нечијих непријатељских потеза“ - истакао је Медведев, обраћајући се Државној Думи
- „Способност наше земље да прави квалитетно модерно оружје не изазива никакву сумњу не само код нас. Русија стабилно заузима друго место на свету по извозу оружја (после САД). И намеравамо да јачамо своје позиције на светском тржишту оружја“ - нагласио је Медведев
- Русија форсирано ради на увођењу националног платног система помоћу картица и има намеру да тражи кажњавање западних оператора који су ускратили услуге неким руским банкама
РУСКИ премијер Дмитриј Медведев уверен је да одбрана и безбедност земље неће претрпети штету од непријатељских потеза Запада.
„Могу ли да претрпе штету наша одбрана и безбедност? Неће претрпети штету“ - рекао је руски премијер, подносећи извештај Државној Думи.
„Одбрамбени сектор је увек био наш национални понос. Последњих година одбрамбена индустрија стала је на ноге. Нећемо дозволити да она претрпи штету због нечијих непријатељских потеза“ - истакао је Медведев.
По његовим речима, „већ сада Русија у производњи многих војних производа не зависи од увоза“.
„Способност наше земље да прави квалитетно модерно оружје не изазива никакву сумњу не само код нас. Русија стабилно заузима друго место на свету по извозу оружја после САД. И намеравамо да јачамо своје позиције на светском тржишту оружја“ - нагласио је Медведев.
Извоз руских војних производа у 2013. години достигао је 15,7 милијарди долара. Медведев је тај показатељ назвао рекордним.
У последњих неколико година Влада је постепено повећавала помоћ одбрамбеној индустрији.
„Сада почињемо да убирамо праве плодове тих инвестиција“ - констатовао је он.
Конкретно, извоз производа одбрамбене индустрије повећан је за 13,5 одсто, а у радио-електронској и авио индустрији раст је још значајнији и износи до 25 одсто.
Он је прецизирао да Русија то намерава да учини „не само захваљујући тешњим везама с традиционалним партнерима, од којих су највећи Кина и Индија, већ и захваљујући успостављању нових веза - са земљама Латинске Америке и Африке“.
„Тим пре што са многима од њих већ постоје добри контакти у војно-техничкој сарадњи“ - додао је руски премијер.
Председник руске Владе је саопштио да ће „поједини сектори машиноградње, који у приличној мери зависе од међународне кооперације с украјинским предузећима, добити од Владе додатну помоћ“.
Претходно је вицепремијер РФ Дмитриј Рогозин, који руководи одбрамбеним сектором, као одговор на санкције Запада, позвао на одустајање од праксе склапања производа од компоненти произведених ван Русије. Влада разматра варијанте одустајања од увозних компоненти и организовања производње у руским предузећима.
Конкретно, Роскосмос је најавио израду програма замене увозних компоненти, прецизиравши да је у питању производња свемирских летелица двоструке намене од домаћих електронских компоненти.
Медведев сматра да је важно казнити операторе међународних платних система, како би се „освестили“.
Он је назвао незаконитим искључивање неколико руских банака из пружања услуга преко међународних (пластичних) платних картица.
„То не треба да остане некажњено“ - истакао је он.
„Треба уложити напоре и средства како би се освестили поједини страни сауговарачи: нека се не скривају иза више силе и одлукама председника и парламената“ - рекао је Медведев.
Он не нагласио да ти оператори треба да сносе одговорност у оквиру постојећег система међународних односа.
Медведев рачуна на подршку Државне Думе када је у питању стварање националног платног система у Русији.
Он је напоменуо да су се Руси већ суочили с ограничењима када су страни партнери искључили поједине руске банке из међународних платних система.
„За нас је то додатни стимуланс да створимо национални платни систем, који би мало зависио од међународне конјунктуре и несметано радио у целој земљи“ - нагласио је Медведев.
Влада РФ ће успети да смањи на минимум последице увођења ограничавајућих мера, рекао је он.
По његовим речима, Влада је спремна да делује у новим условима, у којима је приоритет заштита привреде и грађана од непријатељских радњи које могу да уследе због заоштравања спољнополитичке ситуације.
Медведев је истакао да је политика руске Владе - промишљени и проверени систем потеза одобрен од стране председника Русије.
„Сматрам да није исправно мењати је суштински“ - рекао је руски.
„Сматрам да у насталој ситуацији није добро да идемо из крајности у крајност и покушавамо да смислимо неке нове принципе развоја наше привреде. Русија, наравно, може да има свој посебни пут када је у питању национална самосвест и вредносни оријентири. Али, закони економије остају универзални“ - нагласио је он.
По мишљењу руског премијера, у околностима овог изазова без преседана, крајње је важно сталожено, без хистерије наставити привредну политику коју смо изабрали.
„Али, то не значи да не треба да уносимо корекције. Јер, ми смо почињали овај посао у другим условима. Тренутно је најважније повећати ефикасност рада у свим правцима“ - казао је он.
Штавише, тренутна ситуација за РФ је не само изазов, већ и добра могућност да се повећа ефикасност сопственог рада, сматра премијер Русије и истиче да треба створити добру основу националне привреде, која се заснива на сопственој производњи.
„У нашим рукама је потребан скуп инструмената, који ће нам омогућити да се стабилно развијамо чек и у тешким условима. Ма ко да покушава да нам смета“ - резимирао је Медведев.
По његовим речима, Русија ће путем механизама СТО и судова штитити домаће предузетнике, ако им нанесу штету санкције Запада.
„Да ли ће домаћа привреда претрпети штету? Привреда ће добити сву потребну заштиту, уколико буду предузети непријатељски потези“ - рекао је председник руске владе. Он је посаветовао руским компанијама да „и без икаквих санкција уче да раде у условима жестоке конкуренције“.
„Економија је глобална. Али, управо у условима конкуренције, а не економског рата започетог из политичких разлога. Овде држава једноставно мора да пружи привредницима максималну заштиту. Конкуренција треба да буде лојална. Ми ћемо за то искористити све могућности које су на располагању. Укључујући оне које смо добили као чланица СТО“ - обећао је Медведев.
Он је напоменуо да су Русију „17 година држали „у предсобљу“ СТО, где смо упорно доказивали да заслужујемо да уђемо у светску трговинску заједницу и да испуњавамо њене стандарде“.
„Сада имамо пуно право да захтевамо поштовање утврђених правила и норми од стране других држава-чланица СТО везано за руске робе“ - сматра премије Русије.
Медведев је прецизирао да има у виду „фамозне енергетске корекције и Трећи енергетски пакет“.
„Не треба се стидети. Тамо где је то основано и законито - могу се и „зуби показати“. Обраћаћемо се судовима, укључујући Орган за решавање спорова у оквиру СТО“ - сматра он.
По његовом мишљењу, такође је потребно „припремити предлоге за доношење закона усмерених на заштиту интереса руске привреде који су нарушени применом незаконских санкција према њој“.
Руски премијер је напоменуо да у овом тренутку на тржиштима чланица СТО важи више од 70 рестриктивних мера у односу на руске робе које се примењују фактички супротно прописима СТО.
Влада ће помоћи домаћим предузетницима који зависе од увоза, уколико Запад уведе ограничења за њих, рекао је шеф руске Владе.
„Можемо ли да сачувамо поједине видове производње у условима ограничења кооперације са страним партнерима и чак затварања тржишта? Домаћа индустрија, чије поједине гране зависе од испорука из других земаља, добиће потрену помоћ Владе“ - обећао је премијер Русије.
„Наравно, ми не одустајемо од сарадње са страним предузећима, укључујући оне из западних земаља. Али ћемо бити спремни на непријатељске кораке“ - истакао је он.
Русија неће ограничавати трговинске односе с ЕУ, али је спремна да минимизује губитке путем сарадње с другим тржиштима, казао је Медведев.
„Географски положај Русије, њене историјске везе дају нам јединствене могућности за сарадњу како са Западом, так и са Истоком - рекао је он. - Заиста, важан трговински партнер данас је ЕУ. И, понављам, нећемо иницирати ограничење економских веза, то није у нашем интересу“.
„Међутим, ако наши западни партнери ипак направе такву грешку, сигуран сам да ће нам интензиван рад на другим тржиштима омогућити да минимизујемо губитке, а можда чак и да остваримо додатни раст“ - нагласио је Медведев.
По његовим речима, у решавању задатака као што је развој територија на Далеком Истоку, постизање стабилног привредног раста у тим регионима, Русија треба да активно користи искуство и потенцијал земаља Азијско-пацифичког региона, да гради трговинско-економску и инвестициону сарадњу много бржим темпом и с Кином, и с Индијом, и с другим земљама БРИКС, и целог Азијско-пацифичког региона.
„Нови ниво интеграција достићи ће Русија, Белорусија и Казахстан, завршава се израда нацрта Уговора о Евроазијском економском савезу. Надам се да ће он у најскорије време бити усаглашен и да ће га потписати шефови држава“ - истакао је Медведев. - У блиској будућности број учесника евроазијске интеграционе сарадње може бити повећан захваљујући Јерменији и Киргизији, које се налазе у одмаклој фази преговарачког процеса“.
По његовим речима, руска привреда је у 2013. години забележила „иако мали, али раст“.
Конкретно, БДП се повећао за 1,3 одсто.
„Наравно, то је мање него што смо планирали“ - признао је руски премијер.
„Како нас уче економисти, нормално стање економије постоји само у уџбеницима економије. Живот је увек комплекснији и сложенији“ - нагласио је он.
Раст индустријске производње у 2013. години износио је само 0,4%, а у првом тромесечју ове године - 1,1 одсто. Промет у малопродаји порастао је готово за четири одсто, а у првом кварталу ове године - за 3,5 одсто, дажбине су повећане за два одсто.
По речима Медведева, новчани приходи становништва у 2013. години повећани су за 3,3 одсто, реална плата порасла је за 5,3 одсто. Просечна плата порасла је готово на 30 хиљада рубаља, што је за 12,5 одсто више негу претходној години. У марту 2014. године тај показатељ је износио 31 хиљаду и триста рубаља.
„На крају године ниво инфлације износио је 6,5 одсто - што је нешто мање него у 2012. години“ - нагласио је премијер Русије.
Он је истакао да се ниво регистроване незапослености у поређењу са претходном годином мало смањио и износио је 1,3 одсто.
Укупна незапосленост остала је на нивоу из 2012. године- 5,5 одсто. Исте бројке остале су и у првом тромесечју текуће године.
„То су, нећу да скривам, наравно, добре бројке и оне нас радују“ - рекао је руски премијер.
„И даље имамо најмањи државни дуг од свих развијених земаља, практично избалансиран буџет и значајне резерве девиза и злата “ - додао је Медведев.