МЕДВЕДЕВ: Русија на Јужним Курилима треба да држи борбено способну војну формацију

А ЈАПАН ЈАВНО ТРАЖИО ДА УОПШТЕ НЕ ПОСЕЋУЈЕ

НАВОДНО ЊЕГОВЕ „СЕВЕРНЕ ТЕРИТОРИЈЕ“

ДмитријМедведев

  • Одговор МИП РФ на демарш Токија: „Реакција Јапана на посету премијера Медведева Итурупу сведочи да та земља и даље оспорава резултате Другог светског рата и да то чини уочи за међународнуу заједницу важне 70-те годишњице његовог окончања. Реторика јапанске владе наводи на сумњу у њена уверавања да поштује историјску истину и сећања на рат који је донео смрт и патње десетинама милиона људи држава Источне Азије“

        ЈАПАН и даље има територијале претензије према Русији и њена Јужнокурилска острва назива својим „северним територијама“.

        Отишао је последњих дана толико далеко да је руском премијеру Дмитрију Медведеву јавно поручивао да откаже посету Јужним Курилима. Још је Токио - када је Медведев ипак слетео на острво Итуруп - објавио да због тога одлаже посету Фумиа Кисиде, шефа своје дипломатије Москви.

        Медведев се, међутим, није ни штрецнуо. На Итурупу је саопштио став руског државно-војног врха: Курилима је потребна „савремена борбено способна војна формација“. Притом је, после сусрета са војницима Курилског митраљеског пука, указао:

        „По одлуци Врховног главнокомандујућег, за ту формацију су већ створени све неопходни услови“.

        Ово значи и да је пук мало и да се Москва неће задовољити само пешадијом и митраљесцима.

        Одговор Министарства иностраних послова РФ Токију уследио је брзо и може се сматрати очекиваним:

        „Реакција Јапана на посету премијера Медведева Итурупу сведочи да та земља и даље оспорава резултате Другог светског рата и да то чини уочи за међународнуу заједницу важне 70-те годишњице његовог окончања. Реторика јапанске владе наводи на сумњу у њена уверавања да поштује историјску истину и сећања на рат који је донео смрт и патње десетинама милиона људи држава Источне Азије“.

        Јапан, позивајући се на споразум из 1955. о трговини и границама - претендује на острва Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи и одбија да до њиховог враћања са Русијом потпише мировни споразум о окончању Другог светског рата.

        Москва се позива на околност да су та острва ушла у састав СССР на крају Другог светског рата и наглашава да њен суверенитет над Јужним Курилима има потребну међународно-правну заснованост и да не подлеже никаквој сумњи.

        Москва је још поручила Кисиди: да његова посета није могла да буде отказана јер - није била ни најављена.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари