Лењинградских 900 дана страдања и храбрости
ОБЕЛЕЖАВА СЕ 70-ГОДИШЊИЦА ПОТПУНОГ ОСЛОБАЂАЊА РУСКЕ СЕВЕРНЕ ПРЕСТОНИЦЕ ОД ФАШИСТИЧКЕ БЛОКАДЕ
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин учествовао је у свечаностима поводом ослобађања Лењинграда (данашњег Санкт Петербурга) од фашистичке блокаде. Руски председник је положио цвеће и венце на Пискаревском гробљу и у меморијалном војно-историјском комплексу „Невски пјатачок“ и обишао ескпозицију тродимензионалне панораме (прве у Русији) битке из Великог отаџбинског рата „Пробој“, коју је направио омладински извиђачки одред од гранта председника Русије.
Такође, Путин је разговарао са учесницима битке за Лењинград и грађанима Лењинграда из времена блокаде.
Овом датуму је посвећен богат културни програм. У војно-историјском музеју артиљерије отворена је изложба „Издржали и сачували“. Она је допунила сталну експозицију једне од сала посвећеној Великом отаџбинском рату и блокади града. У музеју постоји пуно доказа о подвизима заштитника града - артиљеријско оружје, заставе војних јединица, фотографије и лични предмети војника.
Државни меморијални музеј одбране и блокаде Лењинграда на изложби је представио копије јединствених фотографија, плаката, докумената из доба рата. Посебно место у експозицији има штанд посвећен хлебу из времена блокаде. Посетиоци изложбе могу уживо да виде „сто двадесет пет блокадних грама с ватром и крвљу попола“ - дневну норму хлеба коју је незапослени човек добијао у Лењинграду 1941. године.
У биоскопима се приказују филмови из ратних година.
Поводом годишњице, у Санкт Петербургу је одржана парада. У њој је учествовала како савремена војна техника, тако борбена возила из Другог светског рата. Легендарни тенкови Т-34 продефиловали су улицама заједно најновијим ракетним системима „Панцир“ и „Искандер“.
Становници и гости Северне престонице Русије могу да посете и музеј под отвореним небом „Улица живота“. Он дочарава атмосферу опкољеног, али непокореног града. Вечерас ће у знак сећања на жртве блокаде бити одржан минут ћутања, после којег ће на тргу Мањеж бити изведена Седма симфонија Дмитрија Шостаковича, позната у целом свету као „Лењинградска“.
За масовно јунаштво и храброст грађана Лењинграда исказану у одбрани Отаџбине у Велилком отаџбинском рату 1941-1945. године, град је добио највише одличје -почасно звање „Град-херој“. Тренутно у граду живи нешто више од 132 хиљаде људи одликовани медаљом „За одбрану Лењинграда“ или значком „Грађанину блокираног Лењинграда“.
Блокада Лењинграда почела је 8. септембра 1941. године, трајала је готово 900 дана и однела више од милион жртава.
Претходно је грађанима Санкт Петербурга честитао губернатор (градоначелник) Георгиј Полтавченко.
„Битка за Лењинград - то је 900 дана бола и страдања, храбрости самопожртвованости. У нашем граду нема ниједне породице коју рат није закачио, која није изгубила своје најближе током блокаде. Упркос најтежим искушењима којима су били изложени становници града, сви становници, непокорени Лењинград се није предао непријатељу, он је издржао и победио“ - наводи се у честитки петроградског градоначелника.