Снимак Параде Победе и акција „Бесмртни пук“

ПУТИН СА ПОРТРЕТОМ ОЦА-ВОЈНИКА БИО НА ЧЕЛУ МОСКОВСКЕ АКЦИЈЕ „БЕСМРТНИ ПУК“

 

  • Путинов отац, Владимир Спиридонович Путин, упркос томе што је био ослобођен од војске, кренуо је на фронт, ратовао и био тешко рањен на „Невском пјатачку“ - мостобрану који је био стратешки важан за касније пробијање блокаде Лењинграда

          ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин био је на Дан победе један од учесника акције „Бесмртни пук“. Шеф руске државе је са портретом свог оца-војника прикључио шетњи када је колона од више хиљада људи изашла на Црвени трг.

          Акција „Бесмртни пук“, чији учесници корачају са портретима својих рођака који су учествовали у Великом отаџбинском рату, одржава се четврти пут, а ове године у хиљадама места у Русији и иностранству. Међутим, акција није ограничена само на шетњу: на сајту „Бесмртног пука“ (moypolk.ru) сви заинтересовани могу да отворе страницу својих рођака и испричају причу о ратном путу и животу породице пре и после рата. Ту се свакодневно појављује на хиљаде нових прича.

          Владимир Путин је срећан што грађани Русије имају могућност да прошетају Црвеним тргом са портретима својих рођака који су учествовали у рату.

          „Вредност ове иницијативе је у томе што се она родила не у кабинетима, не у административним структурама, већ у срцима наших људи“ - рекао је шеф руске државе током шетње Црвеним тргом.

          Путин је нагласио да то показује поштовање које људи имају према старијим генерацијама.

          По мишљењу руског председника, данашња акција „сведочи о нашој сигурности у себе, своје снаге и срећну будућност наше деце“.

          На питање о чему је размишљао пролазећи Црвеним тргом са портретом свог оца-војника, Путин је истакао да је срећан што тај начин одаје поштовање свим учесницима Великог отаџбинског рата.

          „Веома сам срећан што је и мој отац заједно са мном - сада носим његов портрет - и хиљаде других обичних људи, обичних војника и људи који су неуморно радили у позадини могу сада да се појаве на Црвеном тргу“ - рекао је руски председник.

          Он сматра да су после рата многи сањали да учествују на Паради победе, али је судбина одлучила другачије. Сада су војници добили такву могућност, иако посмртно.

          Према последњим подацима, та акција је окупила више од милион људи у целој Русији.

          За руског председника, као и за огромну већину грађана Русије, Велики отаџбински рат је део историје породице. У својој недавној колумни посвећеној тој теми Путин је испричао како је његов отац, Владимир Спиридонович Путин, упркос томе што је био ослобођен од војске, кренуо на фронт; како је ратовао и био тешко рањен на „Невском пјатачку“ - мостобрану који је био стратешки важан за касније пробијање блокаде Лењинграда.

          Такође, Путин је у тексту говорио и о својој мајци - МаријиИвановној (по којој је названа једна од кћерки председника Русије), која је преживела блокаду, и о свом старијем брату, који је умро тих година од дифтерије.

          „И не постоји породица којој неко није погинуо“ - истакао је он у колумни.

          „Наравно, туга, несрећа, трагедија, али код њих није било мржње према непријатељу, то је оно што је невероватно“ - нагласио је он. „Искрено, ја то још увек не могу до краја да схватим“ - признао је шеф руске државе.

          „Родитељи практично ништа нису причали о рату, из њихових прича сам сазнао да је отац био у партизанском одреду, затим је доспео на „Невски пјатачок“ - поделио је успомене Путин.

          „И по мајчиној и по очевој линији било је много погинулих - најмање половина је погинула и с једне и с друге стране“ - испричао је шеф руске државе.

          Његов старији брат Виктор Путин умро је 1942. године.

          Владимир Путин родио се седам године после Победе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари